Nowe odkrycie daje nadzieję nieuleczalnie chorym

Szpiczak mnogi, nowotwór krwi, traktowany jest obecnie jako choroba przewlekła. Stosowane leczenie pozwala podnieść komfort życia chorego i znacznie je przedłużyć, zazwyczaj jednak jest nieuleczalny. Co gorsza jednak, dotyka coraz młodszych osób, dla których jest to w zasadzie wyrok.

Nowe odkrycie badaczy z Uniwersytetu w Uppsali daje jednak pewną nadzieję pacjentom dotkniętym tym nowotworem. Odkryto bowiem kolejne mechanizmy jego powstawania i rozwoju.

W chwili obecnej istnieje cały szereg metod terapii szpiczaka mnogiego. Są one jednak ukierunkowane głównie na likwidację bieżących zagrożeń życia oraz indukcję remisji choroby. Kwestia całkowitego wyleczenia natomiast jest nadal domeną badaczy, którzy od lat próbują ustalić metodę radykalnego zwalczenia choroby.

Jak dotąd bezskutecznie — jednak badania przeprowadzone we współpracy z Vrije Uniwersytet w Brukseli i opublikowane w lipcowym wydaniu czasopisma on-line PLoS ONE sugerują, że naukowcy są na dobrej drodze.

Helena Jernberg Wiklund, profesor Katedry Genetyki i Patologii na Uniwersytecie w Uppsali informuje w artykule o odkryciu profilu genów, które zostają w trakcie choroby wyciszone — co prowadzi do niekontrolowanego rozrostu komórek nowotworowych. Podczas badań udało się ponownie aktywować odpowiednie geny, co spowodowało spowolnienie rozwoju nowotworu oraz zwiększyło znacznie szanse chorych na dłuższe życie.

Są to niestety dopiero wstępne wyniki i na konkretne efekty będziemy musieli jeszcze poczekać. Na pewno jednak jest to krok w kierunku zmniejszenia śmiertelności choroby, budzącej obecnie przerażenie wśród pacjentów i ich rodzin. A to już bardzo dużo.

źródło: breakthroughdigest.com

Zobacz również: 7 sposobów, aby wychować szczęśliwe dziecko

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Raporty:

Suplementacja witamin w czasie ciąży może zmniejszyć ryzyko autyzmu u dziecka Zwyciężyli raka - ale to nie koniec bólu Rozwój mózgu nastolatków zwiększa ich odczucie moralności Modyfikacje komórek ochronią przed skutkami ubocznymi chemioterapii Tętniaki mózgu pękają z powodu... kawy i seksu Alergia: nieprzyjemna, ale chroni przed nowotworem Migrena nie zagraża pamięci Uwaga na dzielenie tabletek! 400-gramowe wcześniaki mają coraz większe szanse Pestycydy dratycznie zwiększają ryzyko Alzheimera Rak płuc palacza jest inny, niż niepalącego Depresja poporodowa ma również przyczyny neurologiczne