Badanie krwi powie, kiedy nadejdzie menopauza

Płodność kobiety zanika zwykle około 50. roku życia, jednak może zdarzyć się do znacznie później — lub o wiele wcześniej. Czasami nawet 40-latki wchodzą w okres menopauzy, sporawdycznie zaś zdarza się, że wygaśnięcie funkcji jajników następuje nawet przed ukończeniem czterdziestki.

Panie, które dłużej odkładają macierzyństwo, podejmują więc pewne ryzyko, że nie zdążą już urodzić dziecka. Naukowcy dają jednak nadzieję na to, że termin nadejścia menopauzy będzie możliwy do przewidzenia znacznie wcześniej.

Obecnie menopauzę stwierdza się praktycznie dopiero wówczas, gdy już się zaczyna. Chociaż istnieją charakterystyczne cechy tego stanu, tak naprawdę dopiero po 12. miesiącach od zatrzymania menstruacji można powiedzieć z cała pewnością "to było właśnie to!".

Kobiety w naszych czasach coraz później zakładają rodziny i rodzą dzieci. Istotna jest też dla nich realizacja zawodowa, toteż często stwierdzają "mam jeszcze czas" - i zajmują się swoją karierą. Problem w tym, że tak naprawdę nie wiadomo, ile jeszcze tego czasu mają; zanik płodności może nastąpić dopiero przed 60. rokiem życia, ale w niektórych przypadkach nawet tuż po ukończeniu 30. lat.

Pomoc przychodzi z Iranu. Tamtejsi naukowcy opracowali bowiem metodę, pozwalającą przewidzieć, kiedy u konkretnej kobiety rozpocznie się menopauza. Test wykonuje się z krwi, a bada on poziom hormonów wytwarzanych przez jajniki.

Badacze podczas testów prowadzonych na 266 kobietach w wieku od 20. do 49. lat sprawdzali poziom hormonu anty-mullerowskiego (AMH). Jest on ściśle powiązany z ilością pęcherzyków uwalniających komórki jajowe - a to właśnie spadek liczby tych pęcherzyków wskazuje na bliską menopauzę.

Ramezani Tehrani z Uniwersytetu Shahid Beheshti w Teheranie, prowadzący badania, opracował model pozwalający z dokładnością do 4. miesięcy oszacować czas zaniku płodności — na podstawie samego tylko poziomu AMH.

Jak dotąd przewidywania naukowców sprawdziły się u 63 z badanych kobiet - u nich wystąpiła już menopauza i jej moment był "zgodny z planem".

Naukowcy wskazują jednak, że określenie terminu ostatniej miesiączki nie oznacza niestety, że kobieta może do ostatniej chwili odkładać macierzyństwo. Zmniejszenie płodności może wystąpić nawet kilka lat wcześniej, nie ma więc żadnej pewności, że uda się jeszcze bez problemów zajść w ciążę i urodzić dziecko.

Zobacz również: Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?

źródło: PAP

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Seks:

Pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn już blisko! Koniec implantów piersi - przeszczepy tłuszczu coraz popularniejsze Popularne leki wywołują zaburzenia erekcji Ciąża po trzydziestce zależna od grupy krwi? Zycie społeczne w łonie matki Współczesny poród nie jest już traktowany jak choroba Farmacja wygrała spór - pigułka "5 dni po" wejdzie na rynek USA Rywalizacja o kobiety skraca życie mężczyzn Nowatorska metoda walki z zakażeniami HIV