Cesarskie cięcie a flora bakteryjna niemowląt

Cesarskie cięcie przez długi czas było zabiegiem mającym ratować życie — w sytuacji, gdy podczas porodu siłami natury wystąpią komplikacje. Po pewnym czasie jednak przyszłe mamy zorientowały się, że "cesarka" to świetny sposób na… uniknięcie porodu.

Czy jednak sala operacyjna i skalpel faktycznie są lepsze od naturalnego, choć bolesnego, porodu? Zdaniem naukowców, sposób przyjścia na świat może rzutować na zdrowie dziecka w dalekiej nawet przyszłości.
 

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Puerto Rico, Wenezueli i USA — od sposobu, w jaki się rodzimy, zależy między innymi nasza flora bakteryjna. Otrzymujemy "na starcie" zupełnie inny zestaw bakterii, które w dużej mierze wpływają na dalszy rozwój organizmu.

Analizy wykazały niebicie, że:

  • u noworodków narodzonych siłami natury występują takie same bakterie, jakie były w pochwie ich matek;
  • u dzieci, które przyszły na świat przez cesarskie cięcie, występują bakterie typowe dla powierzchni skóry — zapewne pochodzące od osoby, która pierwsza wzięła malucha na ręce.

W tym ostatnim "zestawie" dominują często gronkowce, których w szpitalach nie brakuje. Mogą one powodować poważne infekcje - ale również wpływać na zdrowie malucha w dalekiej przyszłości. Zdaniem lekarzy bowiem, właśnie flora bakteryjna, mocno zaburzona w wyniku nienaturalnego sposobu narodzin — ma ścisły związek z wyższym ryzykiem zachorowania na różne postacie alergii oraz astmę.

Zdaniem WHO, wątpliwości dotyczące wpływu cesarskiego cięcia na dziecko powinny być brane pod uwagę i odsetek takich porodów optymalnie może wynosić 15%. Tymczasem w niektórych krajach sięga nawet 50% i w większości cesarskie cięcie przeprowadza się bez wskazań medycznych.

źródło: Rynek Zdrowia

Zobacz również: Najczęstsze problemy zdrowotne kobiet w ciąży

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Raporty:

Suplementacja witamin w czasie ciąży może zmniejszyć ryzyko autyzmu u dziecka Zwyciężyli raka - ale to nie koniec bólu Rozwój mózgu nastolatków zwiększa ich odczucie moralności Modyfikacje komórek ochronią przed skutkami ubocznymi chemioterapii Tętniaki mózgu pękają z powodu... kawy i seksu Alergia: nieprzyjemna, ale chroni przed nowotworem Migrena nie zagraża pamięci Uwaga na dzielenie tabletek! 400-gramowe wcześniaki mają coraz większe szanse Pestycydy dratycznie zwiększają ryzyko Alzheimera Rak płuc palacza jest inny, niż niepalącego Depresja poporodowa ma również przyczyny neurologiczne Nowe odkrycie daje nadzieję nieuleczalnie chorym