Bierne palenie jest bardziej szkodliwe, niż myślisz

Zdjęcie autorstwa 849356 / CC BY

Palimy średnio 15 papierosów dziennie, połowa z nas pozwala na puszczenie dymka we własnym domu, co piąty nałogowiec zaś próbował rzucać papierosy w ciągu ostatniego roku. Statystyki dotyczące chorób związanych z nikotynizmem są przerażające.

Mało mówi się jednak o skutkach biernego palenia - a te również mogą przestraszyć. Wdychanie wypuszczanego przez innych dymu kosztuje życie około 2000 osób rocznie!

Zgodnie z efektami analiz przeprowadzonych przy okazji "Programu ograniczania zdrowotnych następstw palenia tytoniu w Polsce w 2009r.", w Polsce problem biernego palenia nadal jest duży. Nie poszliśmy jeszcze śladem innych państw Europy i przepisy dotyczące palenia w miejscach publicznych są u nas nadal bardzo liberalne.

Obecnie na bierne palenie narażonych jest przeciętnie:

  • w miejscach pracy — 19% niepalących, w tym 24% mężczyzn i 14% kobiet;
  • w domu — 25% niepalących, odpowiednio: 29% pań i 20% panów

Najgorsze jest jednak to, że w Polsce każdego dnia 4 miliony dzieci zmuszonych jest do wdychania dymu tytoniowego — w miejscach publicznych, lub we własnych domach, które powinny być dla nich bezpieczne. Nie są — bierne palenie to główna przyczyna powazniejszych problemów zdrowotnych u dzieci do 4. roku życia.

Dorośli są w lepszej sytuacji, jednak i u nich widoczne są skutki wdychania cudzego "dymka". Z powodu chorób wywoływanych biernym paleniem, umiera w naszym kraju rocznie aż około 2000 niepalących osób. Jedyną winę w tym przypadku ponoszą palacze… i niewystarczająco restrykcyjne przepisy.

źródło: Rynek Zdrowia

Zobacz również: 7 sposobów, aby wychować szczęśliwe dziecko

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Polska:

Bierzesz stale leki? Zabezpiecz sobie ich ilość przed wyjazdem Tomograf jest zajęty, bo diagnozują trądzik Mały chłopiec zmienia nasze nastawienie do przeszczepów? Do lekarza w niedzielę... tylko gdzie? Pacjenci sami modyfikują dawki leków - i tworzą ryzyko powikłań Wyleczyć raka... salmonellą? Tłuszcz i cukier będą oznaczone kolorami na opakowaniach Prywatny ośrodek leczenia anoreksji i bulimii powstanie w Rzeszowie Ostra walka z dopalaczami!