Tusza przeszkadza cieszyć się seksem

W czasach kultu szczupłej sylwetki, osoby otyłe często popadają w kompleksy, co sprawia, że mają statystycznie mniej partnerów seksualnych. Tusza powoduje jednak nie tylko problemy z życiem płciowym.

Kobiety z widoczną nadwagą częściej… zachodzą w niechciane ciąże. Jest to rezultat rzadszego stosowania regularnej antykoncepcji, która ich zdaniem nie jest im potrzebna.
 

Jak ustalił prof. Nathalie Bajos z Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych (INSERM) w Paryżu wraz z zespołem — w ciągu ostatnich 12 miesięcy otyłe kobiety o 30% rzadziej miały partnera seksualnego, otyli mężczyźni natomiast aż o 70% rzadziej mieli w tym czasie więcej niż jedną partnerkę.

Przekłada się to niestety na przykre statystyki wynikające z nieregularnego stosowania antykoncepcji:

  • kobiety poniżej 30. roku życia rzadziej zasięgają w tej sprawie porady ginekologa
  • w tej samej grupie odsetek nieplanowanych ciąż jest w związku z tym czterokrotnie wyższy, niż u szczupłych pań
  • młodzi mężczyźni z nadwagą zaś są znacznie bardziej podatni na infekcje przenoszone drogą płciową

Badanie przeprowadzone zostało na grupie ponad 10 000 mieszkańców Francji, w wieku od 18 do 69 lat. W tej grupie:

  • 3 600 kobiet i 2 700 mężczyzn utrzymywało prawidłową wagę (BMI 18,5 — 25)
  • około 1 000 kobiet i prawie 1 500 mężczyzn miało nadwagę (BMI 25 — 30)
  • u 411 kobiet i 350 mężczyzn stwierdzono otyłość (BMI powyżej 30)

Analiza zebranych danych wykazała jasno, że otyłość, będąca zwykle efektem niezdrowego trybu życia i braku ruchu, ma wyraźnie negatywny wpływ na życie seksualne. Pomijając bowiem nawet problemy zdrowotne, osoby z nadwagą i otyłością byli mniej zadowoleni ze swojej aktywności intymnej, do tego stopnia nawet, że starają się nie uznawać jej za istotny element związku.

Naukowcy zwracają uwagę, że lekarze powinni starać się przełamywać tabu i rozmawiać z pacjentami na temat ich wagi oraz jej związku z pożyciem seksualnym z partnerem. Część problemów można wówczas spróbować rozwiązać i doprowadzić do satysfakcji, także intymnej, w związkach.

Zobacz również: Najczęstsze problemy zdrowotne kobiet w ciąży

źródło: Rynek Zdrowia

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Seks:

Pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn już blisko! Koniec implantów piersi - przeszczepy tłuszczu coraz popularniejsze Popularne leki wywołują zaburzenia erekcji Ciąża po trzydziestce zależna od grupy krwi? Zycie społeczne w łonie matki Współczesny poród nie jest już traktowany jak choroba Farmacja wygrała spór - pigułka "5 dni po" wejdzie na rynek USA Rywalizacja o kobiety skraca życie mężczyzn Nowatorska metoda walki z zakażeniami HIV Badanie krwi powie, kiedy nadejdzie menopauza