Edukacja seksualna? Cóż, nie ma jej...

Zdjęcie pary / Shutterstock

Walka o wprowadzenie w polskich szkołach rzetelnych lekcji wychowania seksualnego trwa już od ładnych kilku lat. Niestety, nadal nie udaje się wprowadzić niczego więcej, ponad "wychowanie do życia w rodzinie" - to jednak nie ochroni naszych nastolatków, którzy współżycie i tak zaczynają.

W miniony weekend trwała w Warszawie akcja "Bezpieczne Wakacje", która miała nadrobić zaległości edukacyjne młodzieży. Z jakim efektem? - dowiemy się pod koniec roku…
 

Na warszawskich uczelniach - Uniwersytecie Warszawskim, Politechnice Warszawskiej oraz w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego — odbywały się od środy do soboty wykłady na temat zdrowia intymnego.

Rozmawiano nie tylko na temat nowoczesnych metod antykoncepcji i zasad jej stosowania, ale również o zagrożeniach związanych z nieodpowiedzialnym życiem płciowym. Zbyt wczesne rodzicielstwo tak naprawdę nie jest największym możliwym problemem: istnieje szereg chorób przenoszonych podczas stosunków seksualnych, w tym nieuleczalna jak dotąd AIDS.

Na temat edukacji seksualnej wypowiedział się przy okazji akcji najbardziej znany polski seksuolog, prof. Zbigniew Lew-Starowicz:

Edukacja seksualna w szkołach to w naszym kraju utopia. W polskiej szkole będzie tylko wychowanie do życia w rodzinie. Młodzieży trzeba jednak pomóc w zdobywaniu tej wiedzy, ale nie przez szkołę. Najbardziej skutecznie mogą działać media i organizacje pozarządowe.

Profesor podkreślił, że istnieje jeszcze jedno istotne dla młodych ludzi zagrożenie, o którym często się zapomina. Nastolatki charakteryzuje jeszcze duża naiwność życiowa, są więc łatwym celem dla osób chcących ich wykorzystać, również seksualnie. W tym wieku bowiem łatwo jest paść ofiarą manipulacji ze strony innych, a jej konsekwencje mogą rzutować na całe późniejsze życie.

Organizatorzy akcji zwrócili więc uwagę również na ten aspekt, przypominając o konieczności podjęcia ponownych rozmów na temat możliwości wprowadzenia edukacji seksualnej do trybu nauczania.

Zobacz również: Najczęstsze problemy zdrowotne kobiet w ciąży

źródło: Rynek Zdrowia

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Polska:

Bierzesz stale leki? Zabezpiecz sobie ich ilość przed wyjazdem Tomograf jest zajęty, bo diagnozują trądzik Mały chłopiec zmienia nasze nastawienie do przeszczepów? Do lekarza w niedzielę... tylko gdzie? Pacjenci sami modyfikują dawki leków - i tworzą ryzyko powikłań Wyleczyć raka... salmonellą? Tłuszcz i cukier będą oznaczone kolorami na opakowaniach Prywatny ośrodek leczenia anoreksji i bulimii powstanie w Rzeszowie Ostra walka z dopalaczami! Bierne palenie jest bardziej szkodliwe, niż myślisz Gdańsk zaprasza na Piknik na Zdrowie 2010 Łódź: śmiertelna ofiara dopalaczy? - prokuratura wyjaśnia sprawę Brakuje profilaktyki dla chorób przewlekłych u dzieci