Diagnoza stwardnienia rozsianego - poprzez badanie oka
EWELINA CZARCZYŃSKA • dawno temu
Stwardnienie rozsiane jest chorobą, której nie potrafimy jeszcze wyleczyć. Można jednak spowolnić jej rozwój i pozwolić pacjentowi na odzyskanie choćby części w miarę normalnego życia. Im wcześniej wdroży się leczenie, tym rezultaty są lepsze — dlatego tak ważna jest skuteczna diagnostyka.
Być może w niedalekiej przyszłości da się rozpoznać stwardnienie rozsiane na samym początku choroby. Udać się to może za pomocą nieinwazyjnego badania oka.
Już w tej chwili badanie siatkówki oka jest dobrym sposobem na rozpoznanie stopnia zaawansowania stwardnienia rozsianego. Można jednak posunąć tą technikę dalej — i stawiać diagnozę jeszcze zanim pojawią się objawy choroby.
Jednym z pierwszych objawów stwardnienia rozsianego, występującym przed innymi, bardziej dotkliwymi zmianami, jest tak zwane ścieńczenie siatkówki — dochodzi wówczas do rozrzedzeń w siatkówce, co przekłada się na jakość widzenia. Dodatkowo po pewnym czasie mogą wystąpić zmiany zwyrodnieniowe, powodując uszkodzenie narządu wzroku.
Zobacz również: Jakie herbaty ułatwiają odchudzanie?
Naukowcy z ośrodków badawczych Dallas przetestowali niedawno tak zwaną tomografią optycznej koherencji (OCT) - być może nową, skuteczną metodę bardzo wczesnej diagnostyki stwardnienia rozsianego.
Dla pacjenta wygląda to jak typowe badanie oka — siada on po prostu przed urządzeniem podobnym do normalnie używanego w badaniu ostrości wzroku, a niewidzialne dla oka promienie podczerwone sprawdzają stan siatkówki. Całość trwa zaledwie kilka sekund i dostarcza wszystkich potrzebnych do postawienia diagnozy informacji.
Ze względu na szybkość i łatwość badania, można by stosować je jako dodatkowy test w gabinetach okulistycznych. Bardzo podniosłoby to wykrywalność stwardnienia rozsianego jeszcze na etapie, kiedy nie daje ono praktycznie żadnych objawów. Wdrożenie w tym czasie leków daje największe szanse skutecznego hamowania rozwoju choroby.
U osób z już rozpoznanym stwardnieniem można natomiast w ten sposób oceniać skuteczność stosowanego leczenia. Poprawa zdrowia pod wpływem leków skutkuje bowiem również przyrostem struktury siatkówki, co także może zostać ocenione za pomocą OCT.
źródło: MedicineNet.com
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze