Stomatologia jest najdroższym kierunkiem studiów w Polsce

Zdjęcie autorstwa Wetmount / CC BY

Coraz więcej osób rozpoczyna studia nieco później niż zaraz po maturze. Inni chcą jednocześnie uczyć się - i pracować, aby na tą naukę zarobić. Wybierają więc płatne studia na uczelniach niepublicznych lub niestacjonarne na uniwersytetach i akademiach publicznych.

Jak wskazuje raport opracowany przez portal SuperStudia.pl - najwięcej wydać muszą w takim wypadku przyszli stomatolodzy oraz lekarze.

Raport (Bez)płatne studia nie stanowi w zasadzie większego zaskoczenia. Zgodnie z przewidywaniami, kierunek lekarsko-dentystyczny jest zdecydowanie najdroższy, zaraz po nim zaś plasuje się kierunek lekarski oraz farmacja. Co jednak ciekawe, rozwojowy wydawałoby się kierunek jakim jest inżynieria biomedyczna — jest jednym z najtańszych w kraju.

Dla osoby chcącej studiować kierunki związane z medycyną i zdrowiem niestacjonarnie, koszty kształtują się następująco:

  • Kierunek lekarsko — dentystyczny: jest zdecydowanie najdroższy, ponieważ za równowartość jednego semestru można by kupić całkiem nienajgorszy samochód. Połowa roku studenckiego kosztuje tutaj aż… 12 000 zł!
  • Kierunek lekarski: nie jest wiele tańszy niż lekarsko — dentystyczny, jako że za każdy semestr zapłacić trzeba około 10 500 zł.
  • Farmacja: biorąc pod uwagę stale rosnące zapotrzebowanie społeczne i medyczne na leki, nie powinno być zaskoczeniem, że studiowanie tego intratnego i z perspektywami kierunku kosztuje 8 000 zł za semestr.
  • Analityka medyczna: również bardzo intratny kierunek, semestr kosztuje około 5 000 zł.

Zobacz również: Jak pozbyć się kataru?

  • Inżynieria biomedyczna: osoby zainteresowane tym kierunkiem poczują się mile zaskoczone. Należy on do jednych z najtańszych i semestralny koszt tych studiów to zaledwie 1 500 zł.

Jak można się było spodziewać, najwyższe średnie koszty poniosą studenci, którzy wybrali uczelnie mazowieckie. Niewiele
taniej jednak wyjdzie tym, którzy chcą się uczyć w województwie dolnośląskim czy pomorskim.

źródło: raport (Bez)płatne studia

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Polska:

Bierzesz stale leki? Zabezpiecz sobie ich ilość przed wyjazdem Tomograf jest zajęty, bo diagnozują trądzik Mały chłopiec zmienia nasze nastawienie do przeszczepów? Do lekarza w niedzielę... tylko gdzie? Pacjenci sami modyfikują dawki leków - i tworzą ryzyko powikłań Wyleczyć raka... salmonellą? Tłuszcz i cukier będą oznaczone kolorami na opakowaniach Prywatny ośrodek leczenia anoreksji i bulimii powstanie w Rzeszowie Ostra walka z dopalaczami! Bierne palenie jest bardziej szkodliwe, niż myślisz Gdańsk zaprasza na Piknik na Zdrowie 2010 Łódź: śmiertelna ofiara dopalaczy? - prokuratura wyjaśnia sprawę Brakuje profilaktyki dla chorób przewlekłych u dzieci Edukacja seksualna? Cóż, nie ma jej...