Suplementy wapnia - przyjmuj je rozsądnie

Spośród wszystkich niezbędnych do zachowania zdrowia minerałów, to właśnie wapnia potrzebujemy najwięcej. W naszych organizmach jest go najwięcej w kościach i zębach - i to im jest najbardziej potrzebne regularne spożywanie posiłków dostarczających wapnia.

Najczęściej jednak przyjmujemy go w diecie zbyt mało — i pomagamy sobie suplementami. Specjaliści radzą jednak bardzo uważnie zwracać uwagę na to, czy łykamy odpowiednie dawki wapnia, ponieważ w nadmiarze również jest on szkodliwy.
 

Pierwszymi objawami nadmiaru wapnia mogą być zupełnie z nim nie kojarzone zaparcia, nudności, brak apetytu. Jeżeli w porę nie zareagujemy i nie zmniejszymy codziennych dawek tego minerału, ryzykujemy między innymi niewydolność nerek i wzrost ciśnienia tętniczego. Brak ostrożności może w tych przypadkach prowadzić nawet do konieczności hospitalizacji i leczenia w warunkach szpitalnych.

Jak tłumaczą dr Stanley Goldfarb i dr Ami Patel z Uniwersytetu Pensylwanii:

Suplementy zawierające wapń są nie tylko bezpieczne, ale też działają korzystnie, jeśli przyjmowane są w zalecanych dawkach. Problemem jest przyjmowanie ich w nadmiarze. Należy jednak zauważyć, że nawet przy rekomendowanej dawce jakiegokolwiek lekarstwa ważny jest dokładny monitoring, a w przypadku pacjentów przyjmujących wapń lub witaminę D warto co rok sprawdzać poziom wapnia we krwi.

Lekarze zalecają, aby nie przyjmować więcej niż 1,2 — 1,5 grama wapnia dziennie. Szczególną ostrożność zachować powinny kobiety w ciąży i po menopauzie, oraz pacjenci po przeszczepach lub poddawani dializom.

Negatywne skutki przyjmowania nadmiaru suplementów wapnia są coraz bardziej powszechne. Wiąże się to z dużą dostępnością tabletek z wapniem i witaminą D, które są chętnie kupowane przez osoby chcące leczyć lub zapobiegać osteoporozie. Niestety, jak wszędzie, tutaj też nadmiar jest bardzo niebezpieczny.

źródło: Rynek Zdrowia, Internet

Zobacz również: Jakie herbaty ułatwiają odchudzanie?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Raporty:

Suplementacja witamin w czasie ciąży może zmniejszyć ryzyko autyzmu u dziecka Zwyciężyli raka - ale to nie koniec bólu Rozwój mózgu nastolatków zwiększa ich odczucie moralności Modyfikacje komórek ochronią przed skutkami ubocznymi chemioterapii Tętniaki mózgu pękają z powodu... kawy i seksu Alergia: nieprzyjemna, ale chroni przed nowotworem Migrena nie zagraża pamięci Uwaga na dzielenie tabletek! 400-gramowe wcześniaki mają coraz większe szanse Pestycydy dratycznie zwiększają ryzyko Alzheimera Rak płuc palacza jest inny, niż niepalącego Depresja poporodowa ma również przyczyny neurologiczne Nowe odkrycie daje nadzieję nieuleczalnie chorym Cesarskie cięcie a flora bakteryjna niemowląt Farmacja dyskryminuje dzieci