Brak ochoty na seks to wyższe ryzyko impotencji w przyszłości

Najczęściej uważamy, że jest duża różnica pomiędzy brakiem ochoty na seks, a fizycznymi w nim przeszkodami - takimi, jak zaburzenia erekcji. Okazuje się jednak, że jedno z drugim może być ściśle powiązane.

Raport naukowców z San Francisco wskazuje, że panowie, którzy na pewnym etapie życia skarżą się na zanik libido, częściej niż inni miewają kilka lat później problemy z uzyskaniem i utrzymaniem wzwodu.
 

Przeprowadzone badania objęły 814 mężczyzn, z których część cierpiała na zaburzenia erekcji. Wypełniali oni kwestionariusze, zawierające między innymi pytania dotyczące ich popędu seksualnego w ciągu kilkunastu ostatnich lat. Porównano następnie informacje dotyczące lat 1987–1989 oraz 1995–1997.

Po uwzględneniu wieku oraz innych czynników mogących wpływać na fizyczne reakcje seksualne, naukowcy stwierdzili, iż mężczyźni zgłaszający zmniejszenie popędu seksualnego byli dwukrotnie bardziej narażeni na wystąpienie zaburzeń erekcji w ciągu kolejnych dziewięciu lat.

Wskazuje to, iż rozwój impotencji przebiega w znacznie dłuższym okresie czasu niż powszechnie się przypuszcza, a jej pierwsze symptomy to niewielkie, często mało zauważalne zmniejszenie popędu seksualnego. Dopiero w kilka lat później zaczynają się problemy z utrzymaniem wzwodu, nabierające na sile aż do całkowitej niemożności odbycia stosunku.

Wyniki zostały zaprezentowane na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Stowarzyszenia urologiczny (AUA). Są to w zasadzie pierwsze tego typu badania, które w szacowaniu ryzyka pojawienia się zaburzeń wzwodu uwzględniają nie tylko czynniki biologiczne i medyczne.

źródło: Science Daily

Zobacz również: Czy masturbacja może źle wpływać na potencję?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Seks:

Pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn już blisko! Koniec implantów piersi - przeszczepy tłuszczu coraz popularniejsze Popularne leki wywołują zaburzenia erekcji Ciąża po trzydziestce zależna od grupy krwi? Zycie społeczne w łonie matki Współczesny poród nie jest już traktowany jak choroba Farmacja wygrała spór - pigułka "5 dni po" wejdzie na rynek USA Rywalizacja o kobiety skraca życie mężczyzn Nowatorska metoda walki z zakażeniami HIV Badanie krwi powie, kiedy nadejdzie menopauza Tusza przeszkadza cieszyć się seksem