Charytatywne SMS-y zwolnione w końcu z VAT

Zdjęcie mężczyzny / Shutterstock

Bardzo często niestety jest tak, że ciężko chore dzieci i osoby dorosłe potrzebują specjalistycznej opieki medycznej i leczenia, którego nie finansuje NFZ. W takich przypadkach organizowane są zwykle zbiórki pieniędzy przeznaczonych na zapewnienie odpowiedniego leczenia — na przykład w klinikach zagranicznych.

Standardem jest wówczas wysyłanie SMS-ów o podwyższonej płatności, z których dochód przeznaczony jest właśnie dla potrzebującej osoby. Do niedawna istniał spór co do tego, czy państwo może z podarowanych w ten sposób pieniędzy pobrać podatek. Ten dylemat został właśnie rozwiązany.

Organizacje charytatywne zawierają z operatorami komórkowymi umowy, dzięki którym płatności za SMS-y wysyłane na specjalnie udostępnione numery - trafiają do osób potrzebujących specjalistycznej pomocy medycznej. Oczywiste jest, że im te kwoty większe, tym szybciej udaje się sfinansować leczenie, a w większości chorób czas jest głównym czynnikiem decydującym o powodzeniu terapii.

Jak dotąd jednak od każdego takiego SMS-a o podwyższonej płatności, fiskus pobierał 22% VAT. Istotna część darowizn trafiała więc do budżetu państwa zamiast do osób pilnie potrzebujących leczenia.

Ten problem rozwiązuje rozporządzenie zwalniające z VAT charytatywne SMS-y. Nie wszystkie jednak.

W informacji dla PAP wiceminister finansów Maciej Grabowski wyjaśnił:

Istotnym elementem gromadzenia środków przez organizacje charytatywne jest ustawa o zbiórkach publicznych i ustawa o pożytku publicznym. Dlatego przyjęliśmy, że akcja ma mieć charakter zbiórki publicznej, a organizacje otrzymujące pieniądze powinny mieć status organizacji pożytku publicznego.

Z przyczyn technicznych, zwolnienie z VAT nie obejmie też niestety SMS-ów i połączeń realizowanych z telefonów na kartę (usługi pre-paid) — szkoda, ponieważ jest to duża część zbieranych w ten sposób pieniędzy. Jednak obecnie proponowane rozwiązanie i tak jest znacznie korzystniejsze, niż dotychczasowe.

Termin, w którym rozporządzenie wejdzie w życie, zależy w dużym stopniu od tego, jak szybko operatorzy i organizacje charytatywne przygotują się do działania zgodnie z nowymi przepisami.

Zobacz również: Dlaczego warto mierzyć ciśnienie?

źródło: PAP

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Polska:

Bierzesz stale leki? Zabezpiecz sobie ich ilość przed wyjazdem Tomograf jest zajęty, bo diagnozują trądzik Mały chłopiec zmienia nasze nastawienie do przeszczepów? Do lekarza w niedzielę... tylko gdzie? Pacjenci sami modyfikują dawki leków - i tworzą ryzyko powikłań Wyleczyć raka... salmonellą? Tłuszcz i cukier będą oznaczone kolorami na opakowaniach Prywatny ośrodek leczenia anoreksji i bulimii powstanie w Rzeszowie Ostra walka z dopalaczami! Bierne palenie jest bardziej szkodliwe, niż myślisz Gdańsk zaprasza na Piknik na Zdrowie 2010 Łódź: śmiertelna ofiara dopalaczy? - prokuratura wyjaśnia sprawę Brakuje profilaktyki dla chorób przewlekłych u dzieci Edukacja seksualna? Cóż, nie ma jej... Stomatologia jest najdroższym kierunkiem studiów w Polsce