Myj zęby - unikniesz... zawału!

Zdjęcie kobiety / Shutterstock

Wszyscy od małego już wiemy, że trzeba myć zęby. Brak odpowiedniej dbałości o nie sprawia, że nie tylko nie wyglądają one atrakcyjnie — ale na dodatek psują się i zaczynają w końcu boleć. Wiemy też o możliwości powstawania stanów zapalnych związanych z opuchlizną czy o nieświeżym zapachu z ust.

Najnowsze odkrycie mówi nam jednak, że zdrowe zęby są znacznie ważniejsze, niż nam się wydawalo. Estetyka jest oczywiście ważna, jednak naukowcy twierdzą, że choroby przyzębia to również wyższe ryzyko… zawału serca.

Angielscy lekarze poddali analizie dane z ponad 11.000 osób biorących udział w badaniu o nazwie Scottish Health Survey. Przeanalizowano ich styl życia, między innymi palenie tytoniu, aktywność fizyczną — ale także sposób, w jaki dbali o higienę jamy ustnej i uzębienia.

Badanym zadano pytania dotyczące pielęgnacji zębów — między innymi:

  • czy odwiedzają stomatologa przynajmniej raz na pół roku? — pozytywnie odpowiedziało 62% osób;
  • jak często myją zęby? - 71 % podało, że dwa razy dziennie.

Po wyeliminowaniu innych czynników ryzyka, takich jak palenie tytoniu, otyłość, klasa społeczna, historia chorób układu krwionośnego w rodzinie - naukowcy odkryli, że wraz ze spadkiem dbałości o higienę jamy ustnej, drastycznie zwiększa się też ryzyko wystąpienia chorób serca.

Osoby szczotkujące zęby rzadziej niż raz dziennie miały o 70% większe ryzyko zawalu serca!

Richard Watt, University College London:

Uzyskane przez nas wyniki wzmacniają znacznie teorię o tym, że powstające w jamie ustnej stany zapalne i infekcje przekładają się na kondycję układu krwionośnego. Stany zapalne odgrywają ważną rolę w patogenezie miażdżycy, co w konsekwencji wiąże się właśnie z podniesionym ryzykiem wystąpienia chorób serca.

Zobacz również: Jak pozbyć się kataru?

Niewłaściwa higiena jamy ustnej jest główną przyczyną chorób przyzębia, w tym przewlekłego zakażenia tkanek otaczających zęby. W ten właśnie sposób infekcje dziąseł "dodają się" do zapalenia obciążenia osób, zwiększając ryzyko chorób układu krążenia — wyjaśnił autor badania.

źródło: BMJ

Stomatolog: Warszawa Kraków Poznań Wrocław Gdańsk

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów Mikroudary mózgu mogą zwiększać ryzyko zawału serca Samodestrukcja komórek raka piersi Naukowcy uderzą w nowotwory... diamentami Męska płodność zależna od stanu... kości Osoby wielojęzyczne mają lepszą pamięć Wiadomo już, skąd pochodzi agresja Witamina D niezbędna do rozwoju i utrzymania sprawności płuc Odnaleziono nowy marker zawału serca Dotyk matki jest bardzo ważny dla wcześniaka Koniec problemów z łysieniem...? Głos matki aktywuje naukę języka u dziecka Kolejny wzmacniacz pamięci - odnaleziony Trwają prace nad wczesnym testem wykrywającym chorobę Alzheimera Nowatorskie badania: komórki macierzyste zregenerują serce?