Multimedialna sala operacyjna w Białymstoku

Oddział położnictwa i ginekologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku ma teraz jedną z najnowocześniejszych sal operacyjnych w kraju. Wyposażenie jej i przystosowanie do nowych zadań było kosztowne, pracujący tam lekarze uważają jednak, że wydatek jest uzasadniony. Teraz trafiające do kliniki kobiety będą mieć zapewnioną opiekę na najwyższym poziomie.

Białostocka klinika otrzymała finansowanie — blisko 3,5 miliona złotych — z tzw. funduszy norweskich.

Multimedialna sala operacyjna, pierwsza tego typu w Polsce, została wyposażona w ramach projektu "Zapewnienie najwyższego standardu opieki kobiecie poprzez rozwój technik endoskopowych". Finansowanie objęło nie tylko sam sprzęt, ale również profesjonalne przeszkolenie pięciu lekarzy z białostockiej kliniki - w najlepszych ośrodkach ginekologicznych w Europie.

Jak opowiadał Gazecie Wyborczej profesor Piotr Knapp, szef kliniki ginekologii - znalazł się w niej między innymi nowoczesny sprzęt do operacji endoskopowych, kilka monitorów, zestaw do znieczulania, urządzenia do transmisji danych na odległość. Nad pracą urządzeń czuwa zaś główny komputer.

Kierownik kliniki tłumaczy, że sala przyda się zwłaszcza w przypadkach bardziej skomplikowanych — jak na przykład konieczność przeprowadzenia operacji dziecka będącego jeszcze w łonie matki czy usuwanie zaawansowanych nowotworów szyjki macicy. Takie przypadki również trafiają do białostockiego szpitala.

Techniki endoskopowe są jedną z najbardziej rozwijanych dziedzin chirurgii. Pozwalają one znacznie skrócić nie tylko czas pobytu w szpitalu, ale również sam czas powrotu do zdrowia po przeprowadzonym zabiegu. Kobiety, które operowane były tą metodą, często następnego już dnia mogą wrócić do domu. Na brzuchu zaś zamiast blizny po tradycyjnym nacięciu, pozostaje tylko niewielki znak po "dziurce" przez którą przeprowadzono zabieg.

Pierwszy zabieg przy wykorzystaniu nowego sprzętu zaplanowano na czerwiec.

źródło: Gazeta Wyborcza, Białystok

Zobacz również: Najczęstsze problemy zdrowotne kobiet w ciąży

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Polska:

Bierzesz stale leki? Zabezpiecz sobie ich ilość przed wyjazdem Tomograf jest zajęty, bo diagnozują trądzik Mały chłopiec zmienia nasze nastawienie do przeszczepów? Do lekarza w niedzielę... tylko gdzie? Pacjenci sami modyfikują dawki leków - i tworzą ryzyko powikłań Wyleczyć raka... salmonellą? Tłuszcz i cukier będą oznaczone kolorami na opakowaniach Prywatny ośrodek leczenia anoreksji i bulimii powstanie w Rzeszowie Ostra walka z dopalaczami! Bierne palenie jest bardziej szkodliwe, niż myślisz Gdańsk zaprasza na Piknik na Zdrowie 2010 Łódź: śmiertelna ofiara dopalaczy? - prokuratura wyjaśnia sprawę Brakuje profilaktyki dla chorób przewlekłych u dzieci Edukacja seksualna? Cóż, nie ma jej... Stomatologia jest najdroższym kierunkiem studiów w Polsce Polskie medyczne systemy komputerowe za unijne pieniądze