Zabrze: nowatorska metoda naprawy zastawki mitralnej

Chirurdzy ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu po raz pierwszy w Polsce przeprowadzili u swoich pacjentów małoinwazyjne naprawy zastawek mitralnych. Wyniki międzynarodowych badań nad tą nowatorską metodą opublikowane zostały zaledwie dwa miesiące temu na Kongresie Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Zastosowanie nowatorskiego zabiegu pozwoli skuteczniejsze leczenie chorych w podeszłym wieku, po rozległych zawałach, z dużą niewydolnością mięśnia sercowego — także tych, którzy ze względu na uszkodzenia serca nie kwalifikują się do leczenia inwazyjnego czy przeszczepu.

Technika operacji nazywa się MitraClip i opatentowana została przez włoskiego chirurga Ottavio Alfieri. Dla pacjentów z najtrudniejszych, bo obarczonych największym ryzykiem w przypadku skierowania na operację, jest to szansa na znaczną poprawę jakości życia i rokowań.

Jak wyjaśnia prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca, do tego rodzaju zabiegu kwalifikuje się około 50 — 70 pacjentów rocznie:

Nie oznacza to, że w Polsce i Europie liczba chorych kwalifikujących się do zastosowania tej nieoperacyjnej metody leczenia będzie bardzo szybko rosła, nie tylko dlatego, że są to zabiegi trudne i drogie, ale przede wszystkim ze względu na bardzo dużą skuteczność kardiochirurgii w leczeniu 90% chorych. Należy jednak pamiętać, że pozostałe 10% chorych ma także prawo do ratowania życia. Chodzi o pacjentów, którzy ze względu na podeszły wiek – zwykle powyżej 70 lat –  i obciążenia chorobami innych narządów, nie kwalifikują się do transplatacj.

W środę 19 maja odbyła się konferencja, na której zaprezentowano nie tylko nowatorską metodę leczenia zastawek, ale również przedstawiono trzech pierwszych pacjentów, u których została z powodzeniem zastosowana. Udało się u nich uzyskać istotną regresję niedomykalności zastawki i znaczną poprawę samopoczucia.

Zabiegi przeprowadziły zespoły interdyscyplinarne – dwóch kardiologów interwencyjnych i dwóch echografistów. Osiągnięto zamierzony efekt i nie odnotowano powikłań.

źródło: Rynek Zdrowia

Zobacz również: Dlaczego warto mierzyć ciśnienie?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Polska:

Bierzesz stale leki? Zabezpiecz sobie ich ilość przed wyjazdem Tomograf jest zajęty, bo diagnozują trądzik Mały chłopiec zmienia nasze nastawienie do przeszczepów? Do lekarza w niedzielę... tylko gdzie? Pacjenci sami modyfikują dawki leków - i tworzą ryzyko powikłań Wyleczyć raka... salmonellą? Tłuszcz i cukier będą oznaczone kolorami na opakowaniach Prywatny ośrodek leczenia anoreksji i bulimii powstanie w Rzeszowie Ostra walka z dopalaczami! Bierne palenie jest bardziej szkodliwe, niż myślisz Gdańsk zaprasza na Piknik na Zdrowie 2010 Łódź: śmiertelna ofiara dopalaczy? - prokuratura wyjaśnia sprawę Brakuje profilaktyki dla chorób przewlekłych u dzieci Edukacja seksualna? Cóż, nie ma jej... Stomatologia jest najdroższym kierunkiem studiów w Polsce Polskie medyczne systemy komputerowe za unijne pieniądze Multimedialna sala operacyjna w Białymstoku Powódź - Sanepid przypomina o środkach ostrożności!