Implanty słuchowe lepiej sprawdzają się u młodszych pacjentów

Przyjęło się sądzić, że implanty ślimakowe są dobrym rozwiązaniem zwłaszcza dla osób starszych, często cierpiących w tym wieku na różne schorzenia słuchu. I jest to prawda: tacy pacjenci odnoszą wiele korzyści z zastosowania tej właśnie metody korekcji słuchu — po operacji znacznie poprawia się jakość ich życia.

Jak jednak stwierdzili amerykańscy naukowcy, implanty ślimakowe znacznie szybciej i sprawniej pomagają wówczas, kiedy wszczepiane są osobom znacznie młodszym.

Dr David R. Friedland i jego zespół z Medical College of Wisconsin w Milwaukee zbadali dokumentacje medyczne dwóch grup pacjentów, u których stwierdzono przed wszczepieniem implantów podobny poziom utraty słuchu.

  • Pierwszą stanowiło 28 osób w wieku 65 lat, które otrzymały implanty ślimakowe ciągu dziewięciu lat.
  • Grupę kontrolną stanowiło również 28 osób, jednak w znacznie młodszym wieku.

Analiza efektów terapii wykazała, że choć w obu grupach poprawa słuchu i związanej z nią jakości życia pacjenta uległa znacznej poprawie, to lepsze efekty zauważane były u osób, które operację przeszły w wieku młodszym.

Jak przypuszczają badacze:

Jednym z możliwych wyjaśnień tych wyników jest to, że pacjenci w podeszłym wieku mogą mieć dłuższy okres adaptacyjny, dlatego zwykle osiągnięcie tego samego poziomu kompensacji słuchu co u młodszych użytkowników w ciągu jednego roku po implantacji — zajmuje im znacznie dłuższy okres czasu.

Przyczyn organicznych występujących różnic też jednak nie można odrzucić. Zdaniem naukowców, osoby w podeszłym wieku mogą mieć już fizjologiczne ograniczenia w przetwarzaniu impulsów nerwowych, co sprawia, że działanie implantu jest mniej skuteczne.

Autorzy przeprowadzonego badania sugerują, że wyniki analiz mogą pomóc lekarzom w bardziej realistycznym nastawianiu pacjentów do wyników zabiegu wszczepienia implantu. Chorzy często oczekują, że po operacji całkowicie odzyskają słuch.

Zobacz również: 8 sposobów, aby uzdrowić swój dom, czyli tajniki sztuki feng-shui

źródło: MedicineNet.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Raporty:

Suplementacja witamin w czasie ciąży może zmniejszyć ryzyko autyzmu u dziecka Zwyciężyli raka - ale to nie koniec bólu Rozwój mózgu nastolatków zwiększa ich odczucie moralności Modyfikacje komórek ochronią przed skutkami ubocznymi chemioterapii Tętniaki mózgu pękają z powodu... kawy i seksu Alergia: nieprzyjemna, ale chroni przed nowotworem Migrena nie zagraża pamięci Uwaga na dzielenie tabletek! 400-gramowe wcześniaki mają coraz większe szanse Pestycydy dratycznie zwiększają ryzyko Alzheimera Rak płuc palacza jest inny, niż niepalącego Depresja poporodowa ma również przyczyny neurologiczne Nowe odkrycie daje nadzieję nieuleczalnie chorym Cesarskie cięcie a flora bakteryjna niemowląt Farmacja dyskryminuje dzieci Suplementy wapnia - przyjmuj je rozsądnie