Ruch antyszczepionkowy zdobywa Poznań

Zdjęcie szczepionek / Shutterstock

Całkiem niedawno pisaliśmy o tym, że "Ruch Antyszczepionkowy" - rodzice, którzy sprzeciwiają się szczepieniom małych dzieci — jest u nas jeszcze znacznie mniej widoczny, niż w USA. Okazuje się jednak niestety, że pogląd o szkodliwości szczepień ochronnych rozprzestrzenia się w Polsce równie szybko, co na zachodzie.

W Poznaniu już w pierwszym kwartale 2010r. prawie 80 matek nie pozwoliło zaszczepić dzieci. Rok temu takich odmów było 101, w ciągu całego roku 2006 zaś jedynie 10.

Dlaczego rodzice nie chcą szczepić swoich dzieci?

Czasami jako powód podawane są przekonania religijne, jednak rozmowa zazwyczaj wskazuje na to samo, w większości przypadków, źródło decyzji: fora internetowe. Podawane na nich informacje sprawiają, że rodzice zaczynają bać się ciężkich powikłań, alergii, a nawet śmierci dziecka po podanej szczepionce.

Co gorsza zaś, błędne informacje na temat skutków ubocznych stosowanych u dzieci środków przedstawiane są w internecie w taki sposób, aby sugerować, że środowisko medyczne celowo zataja dane dotyczące komplikacji wywołanych szczepionkami. Dlatego niektóre matki w ogóle nie konsultują swoich decyzji z lekarzem, a do szpitala przychodzą już z podpisanym oświadczeniem woli dotyczącym nie szczepienia dziecka w pierwszych dobach życia.

Grzegorz Hudzik, Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, powiedział w wywiadzie dla Rynku Zdrowia:

Rodzice powinni mieć klarowną informację, jak działają szczepionki oraz o ewentualnych powikłaniach, które mogą wystąpić. Zamiast tego na forach internetowych krążą informacje o obecności śladów rtęci w szczepionkach, ich wpływie na powstawanie autyzmu itd.

Jak dodał, środowisko medyczne powinno jak najszybciej "podjąć rękawicę" i przedstawić rodzicom wyniki rzetelnych badań zarówno nad samymi szczepionkami, jak też i nad populacyjną zasadnością ich stosowania. Jak bowiem przypominają specjaliści i epidemiolodzy — im więcej dzieci nie zaszczepionych, a więc podatnych na zakażenie, tym większa realna groźba epidemii, np. odry czy krztuśca.

źródło: Rynek Zdrowia

Zobacz również: Najczęstsze problemy zdrowotne kobiet w ciąży

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Polska:

Bierzesz stale leki? Zabezpiecz sobie ich ilość przed wyjazdem Tomograf jest zajęty, bo diagnozują trądzik Mały chłopiec zmienia nasze nastawienie do przeszczepów? Do lekarza w niedzielę... tylko gdzie? Pacjenci sami modyfikują dawki leków - i tworzą ryzyko powikłań Wyleczyć raka... salmonellą? Tłuszcz i cukier będą oznaczone kolorami na opakowaniach Prywatny ośrodek leczenia anoreksji i bulimii powstanie w Rzeszowie Ostra walka z dopalaczami! Bierne palenie jest bardziej szkodliwe, niż myślisz Gdańsk zaprasza na Piknik na Zdrowie 2010 Łódź: śmiertelna ofiara dopalaczy? - prokuratura wyjaśnia sprawę Brakuje profilaktyki dla chorób przewlekłych u dzieci Edukacja seksualna? Cóż, nie ma jej... Stomatologia jest najdroższym kierunkiem studiów w Polsce Polskie medyczne systemy komputerowe za unijne pieniądze Multimedialna sala operacyjna w Białymstoku Powódź - Sanepid przypomina o środkach ostrożności! Zabrze: nowatorska metoda naprawy zastawki mitralnej