Problem z witaminą D w czasie ciąży

Odpowiednia ilość witaminy D w diecie sprawia, że nasz organizm prawidłowo wchłania wapń i fosfor. Ma więc duży wpływ na prawidłowe kształtowanie się kości u dzieci i dorosłych, stan naszego uzębienia, ale także kondycję układu nerwowego i skurcze mięsnia sercowego. Niestety jednak, coraz częściej cierpimy na niedobory witaminy D - powoli staje się to prawdziwym problemem społecznym.

Jeszcze większym, kiedy dotyczy kobiet spodziewających się dziecka. Jak bowiem stwierdzono podczas badań na University of Denver Colorado School of Medicine - w USA aż 70% ciężarnych przyjmuje jej zdecydowanie zbyt mało. To zaś niesie ze sobą konsekwencje zdrowotne dla dzieci.

Niedobór witaminy D, a więc i wchłaniania wapnia i fosforu, w pierwszych latach życia — wiąże się z większym ryzykiem zakażeń układu oddechowego, "świszczącym oddechem" u dzieci, opóźnieniem wzrostu zębów i ogólnego spadku odporności młodego organizmu. Dlatego pediatrzy zawsze podkreślają, że oprócz odpowiedniej diety, malec powinien spędzać odpowiednią ilość czasu na słońcu — to ono pomaga w syntezie witamin z grupy D.

Tymczasem, jak mówił w komunikacie prasowym dr Sztolnia Ginde z UCDSM - zestawy suplementów diety przeznaczone dla ciężarnych kobiet nie uwzględniają ich zapotrzebowania na witaminy D. Często kobiety przyjmują je uważając, że dostarczają swojemu organizmowi wszystkiego co potrzebne, a tymczasem niedobory ciągle się powiększają.

Z drugiej jednak strony, jak zwracają uwagę badacze, nadmiar witaminy D również jest szkodliwy. Z tego właśnie powodu samodzielne dobieranie suplementów przez spodziewające się dziecka kobiety nie jest najlepszym pomysłem - witamina ta bowiem w wyższych dawkach jest po prostu toksyczna.

Zdaniem naukowców, optymalnym wyjściem byłoby więc dostosowywanie suplementacji do każdej ciężarnej z osobna. Lekarz prowadzący ciążę mógłby zlecać odpowiednie badania, ustalając w ten sposób poziom witaminy D u swojej pacjentki — i na tej podstawie dobierać zalecane dawki preparatów uzupełniających.

źródło: [i]American Journal of Obstetrics and Gynecology[/i]

Zobacz również: Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Raporty:

Suplementacja witamin w czasie ciąży może zmniejszyć ryzyko autyzmu u dziecka Zwyciężyli raka - ale to nie koniec bólu Rozwój mózgu nastolatków zwiększa ich odczucie moralności Modyfikacje komórek ochronią przed skutkami ubocznymi chemioterapii Tętniaki mózgu pękają z powodu... kawy i seksu Alergia: nieprzyjemna, ale chroni przed nowotworem Migrena nie zagraża pamięci Uwaga na dzielenie tabletek! 400-gramowe wcześniaki mają coraz większe szanse Pestycydy dratycznie zwiększają ryzyko Alzheimera Rak płuc palacza jest inny, niż niepalącego Depresja poporodowa ma również przyczyny neurologiczne Nowe odkrycie daje nadzieję nieuleczalnie chorym Cesarskie cięcie a flora bakteryjna niemowląt Farmacja dyskryminuje dzieci Suplementy wapnia - przyjmuj je rozsądnie Implanty słuchowe lepiej sprawdzają się u młodszych pacjentów