Przewlekle chorzy pacjenci ignorują zalecenia lekarzy

Zdjęcie lekarza / Shutterstock

Każdy z nas na pewno zna osobę z przewlekłą chorobą, która twierdzi, że leczenie i tak nic nie daje. Tworzy się w ten sposób niebezpieczna opinia społeczna sugerująca, że lekarze nie do końca wiedzą co robią — i równie dobrze można do nich po prostu nie chodzić.

Tymczasem to, że terapia nie przynosi efektów, często wynika z zaniedbań bądź celowo dokonywanych przez pacjenta zmian w sposobach leczenia i niekonsultowanych modyfikacjach dawek leków.

Badanie "Polskiego Pacjenta Portret Własny“, sprawdzające rzetelność stosowania się pacjentów do zaleceń lekarzy prowadzących, wykone zostalo przez agencję Pentor, na zlecenie Fundacji na rzecz Wspierania Rozwoju Polskiej Farmacji i Medycyny. Wyniki dość dobrze wyjaśniają, dlaczego zdaniem pacjentów leczenie czasami nie działa.

Wśród ankietowanych przewlekle chorych:

  • jedynie 65% twierdzi, że ściśle przestrzega zaleceń (jest to jednak tylko deklaracja, nie sprawdzona)
  • co dziesiąta osoba przyznaje się wprost do nieregularnego przyjmowania leków
  • co czwartemu badanemu zdarza się wykorzystać tylko część wykupionego opakowania leku bądź zażywać tylko część przepisanych środków
  • co dziesiąty pacjent nie ma zaufania do swojego lekarza

Takie podejście do kwestii terapi jest dla pacjenta bardzo szkodliwe. Kiedy rezygnuje on ze ścisłego stosowania się do zaleceń prowadzącego, skuteczność leczenia oczywiście drastycznie spada. Powoduje to nie tylko konieczność wykonywania dodatkowych badań, ale i częstszego odwiedzania poradni. Często wiąże się też z dodatkowymi hospitalizacjami, których można było uniknąć.

źródło: Rynek Zdrowia

Zobacz również: 7 sposobów, aby wychować szczęśliwe dziecko

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Polska:

Bierzesz stale leki? Zabezpiecz sobie ich ilość przed wyjazdem Tomograf jest zajęty, bo diagnozują trądzik Mały chłopiec zmienia nasze nastawienie do przeszczepów? Do lekarza w niedzielę... tylko gdzie? Pacjenci sami modyfikują dawki leków - i tworzą ryzyko powikłań Wyleczyć raka... salmonellą? Tłuszcz i cukier będą oznaczone kolorami na opakowaniach Prywatny ośrodek leczenia anoreksji i bulimii powstanie w Rzeszowie Ostra walka z dopalaczami! Bierne palenie jest bardziej szkodliwe, niż myślisz Gdańsk zaprasza na Piknik na Zdrowie 2010 Łódź: śmiertelna ofiara dopalaczy? - prokuratura wyjaśnia sprawę Brakuje profilaktyki dla chorób przewlekłych u dzieci Edukacja seksualna? Cóż, nie ma jej... Stomatologia jest najdroższym kierunkiem studiów w Polsce Polskie medyczne systemy komputerowe za unijne pieniądze Multimedialna sala operacyjna w Białymstoku Powódź - Sanepid przypomina o środkach ostrożności! Zabrze: nowatorska metoda naprawy zastawki mitralnej Ruch antyszczepionkowy zdobywa Poznań