Gimnastyka wzmacnia kości dorastających dziewczynek

Badania nad związkiem regularnego wykonywania ćwiczeń fizycznych a gęstością i wytrzymałością kości, prowadzone są już od dawna — głównie na potrzeby sportowców. Wiadomo już, że u młodzieży istnieje zależność pomiędzy obciążaniem kośćca podczas treningów, a jego lepszą ogólną kondycją.

Niedawno stwierdzono jednak, że dla dziewczynek najlepsza jest w tym przypadku gimnastyka artystyczna, z wykorzystaniem obręczy i wstążek. Nie trzeba jej nawet uprawiać zawodowo ani szczególnie intensywnie.

Obiegowa opinia głosi, że im bardziej "wymyślne" ćwiczenia wykonuje dorastające dziecko, tym więcej problemów z kośćmi i stawami może mieć w przyszłości. Gimnastyka artystyczna zaś jest uważana za jedną z najcięższych w treningu dyscyplin.

Najnowsze badania, które prowadził dr Symeon Tournis z Uniwersytetu w Atenach w Grecji, wskazują na coś dokładnie odwrotnego: to właśnie gimnastyka artystyczna najkorzystniej wpływa na gęstość i wytrzymałość kości u dorastających dziewczynek.

Badanie objęło 26 dziewczynek w wieku od 9 do 13 lat, trenujących gimnastykę artystyczną od co najmniej dwóch lat. Grupę kontrolną stanowiły 23 dziewczęta ćwiczące tylko standardowo na lekcjach wychowania fizycznego w szkole. Analiza wykazała, że regularny trening wyraźnie wzmacniał strukturę kości i grubość ich zewnętrznej powłoki. Stawały się więc nie tylko zdrowsze, ale bardziej wytrzymałe.

Zważywszy na to, że ryzyko osteoporozy można wykazać już w dzieciństwie, można wnioskować, że dziewczynki ćwiczące nadal po okresie dorastania powinny zachować zdrowie nawet, jeśli trening będzie niezbyt intensywny - podkreślił dr Tournis.

źródło: The Endocrine Society

Zobacz również: 10 urodowych trików, które musisz znać

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Obalamy mity:

Wielorazowe torby - ekologiczne, ale czy zdrowe? Zwierzęta nie powodują wzrostu ryzyka alergii u małych dzieci Placebo - jak to właściwie działa? Dziecko moczy się w nocy? - nie wolno tego lekceważyć! E-papieros - elektroniczne oszustwo?