Czy da się wyleczyć chorobę Parkinsona?

Czy choroba Parkinsona, dotąd uważana praktycznie za wyrok, okaże się być uleczalna? Amerykańscy biotechnolodzy przeprowadzili bardzo interesujący eksperyment, który daje chorym i ich rodzinom taką nadzieję. Rozwiązaniem mogą się okazać niedoceniane ostatnimi czasy komórki macierzyste.

Na razie znane są tylko wyniki doświadczenia przeprowadzonego na myszach, jednak sposób leczenia, zwłaszcza w przypadku kobiet, wydaje się być nie tylko innowacyjny, ale również względnie bezpieczny.

Objawy choroby Parkinsona, takie jak niezgrabność ruchów, drżenie mięśni, spowolnienie procesów psychicznych - pojawiają się z powodu zmian zwyrodnieniowych komórek nerwowych w istocie czarnej i innych obszarach barwnikonośnych mózgowia. Neurony istoty czarnej wytwarzają neurotransmiter dopaminę - i to właśnie w dużej mierze jej niedobór jest przyczyną powstawania wymienionych objawów.

Naukowcy z Wydziału Medycznego Uniwersytetu Yale postanowili więc odtworzyć naturalną drogę wydzielania dopaminy: od dziewięciu zdrowych kobiet pobrane zostały fragmenty błony śluzowej macicy (endometrium), które następnie przekształcono w komórki układu nerwowego produkujące dopaminę.

Tkanka endomerium to najłatwiej dostępne, bezpieczne, a przy tym nie wywołujące kontrowersji moralnych źródło komórek macierzystych. Są one co prawda mniej uniwersalne niż komórki zarodka, nie ma za to problemów z ich pozyskaniem ani zdobywaniem zgody na przeprowadzanie na nich eksperymentów.

Po wstrzyknięciu tak powstałych komórek do mózgów myszy okazało się, że podejmują one normalną pracę. Wydzielanie dopaminy może więc zostać w ten sposób przywrócone do znacznie korzystniejszego dla pacjentów poziomu.

Zbyt wcześnie jest jeszcze aby stwierdzić, czy u myszy wszystkie objawy choroby ustąpiły. Szef zespołu badaczy, dr Hugh Taylor, wyraża jednak przekonanie, że komórki endomerium staną się w niedługim czasie ważnym elementem terapii medycznych wielu chorób, nie tylko Parkinsona.

źródło: Journal of Cellular and Molecular Medicine

Zobacz również: Najczęstsze problemy zdrowotne kobiet w ciąży

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów Mikroudary mózgu mogą zwiększać ryzyko zawału serca Samodestrukcja komórek raka piersi Naukowcy uderzą w nowotwory... diamentami Męska płodność zależna od stanu... kości Osoby wielojęzyczne mają lepszą pamięć Wiadomo już, skąd pochodzi agresja Witamina D niezbędna do rozwoju i utrzymania sprawności płuc Odnaleziono nowy marker zawału serca Dotyk matki jest bardzo ważny dla wcześniaka Koniec problemów z łysieniem...? Głos matki aktywuje naukę języka u dziecka Kolejny wzmacniacz pamięci - odnaleziony Trwają prace nad wczesnym testem wykrywającym chorobę Alzheimera Nowatorskie badania: komórki macierzyste zregenerują serce?