Mniejsze zanieczyszczenie środowiska to zdolniejsze dzieciaki

Zdjęcie dziewczynki / Shutterstock

Wszyscy znamy ścisłą zależność między zanieczyszczeniem środowiska, w jakim żyjemy — a zdrowiem rodzących się w nim i dorastających dzieci. Okazuje się jednak, że astma czy alergie — to jeszcze nie koniec problemów maluchów, których mamy w ciąży wystawione były na większą ilość szkodliwych substancji.

Dzieci takie mają bowiem, jak wykazano w Collegium Medicum UJ w Krakowie, trudności z nauką w późniejszych latach swojego życia.

Ciężarne kobiety, które brały udział w badaniu, wypełniały w czasie ciąży ankiety i przez 48 godzin nosiły na plecach analizator składu powietrza, co posłużyło do oceny ekspozycji płodów na wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA). Kiedy już maluchy urodziły się i osiągnęły 5 lat, poddano je specjalnemu testowi oceniającemu rozwój umysłowy.

Różnica w wynikach testów między dziećmi wystawionymi na większe stężenie WWA w okresie płodowym, a maluchami, które miały kontakt z mniejszą ich ilością, to około 3,8 punktów na skali ilorazu inteligencji. Jak dodał prowadzący testy prof. Jędrychowski - Bardzo podobny efekt związany z ekspozycją na WWA obserwowano w równolegle prowadzonych badaniach w populacji dzieci nowojorskich.

Szkodliwe substancje, których poziom w środowisku matki sprawdzano, to efekty działalności człowieka - spaliny samochodowe czy też dym tytoniowy, ale również smażone, pieczone czy grillowane potrawy.

Jak przypomnieli naukowcy, łożysko nie chroni dzieci przed szkodliwym działaniem WWA, w dodatku zaś to właśnie szybko rozwijający się w łonie matki płód jest najbardziej podatny na ich wpływ. Zdaniem badaczy jest to efekt faktu, iż metabolity WWA uszkadzają DNA komórek, a w okresie płodowym systemy naprawy DNA oraz usuwania toksyn są jeszcze niedojrzałe i nie działają tak efektywnie jak u osób dorosłych.

Testy będą kontynuowane w celu sprawdzenia, czy wykazana w wieku lat pięciu różnica w osiągnięciach intelektualnych dzieci będzie się utrzymywała w również w wieku szkolnym.

źródło: Environmental Health Perspectives

Zobacz również: 8 sposobów, aby uzdrowić swój dom, czyli tajniki sztuki feng-shui

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Raporty:

Suplementacja witamin w czasie ciąży może zmniejszyć ryzyko autyzmu u dziecka Zwyciężyli raka - ale to nie koniec bólu Rozwój mózgu nastolatków zwiększa ich odczucie moralności Modyfikacje komórek ochronią przed skutkami ubocznymi chemioterapii Tętniaki mózgu pękają z powodu... kawy i seksu Alergia: nieprzyjemna, ale chroni przed nowotworem Migrena nie zagraża pamięci Uwaga na dzielenie tabletek! 400-gramowe wcześniaki mają coraz większe szanse Pestycydy dratycznie zwiększają ryzyko Alzheimera Rak płuc palacza jest inny, niż niepalącego Depresja poporodowa ma również przyczyny neurologiczne Nowe odkrycie daje nadzieję nieuleczalnie chorym Cesarskie cięcie a flora bakteryjna niemowląt Farmacja dyskryminuje dzieci Suplementy wapnia - przyjmuj je rozsądnie Implanty słuchowe lepiej sprawdzają się u młodszych pacjentów Problem z witaminą D w czasie ciąży