Małe dzieci oglądające TV mają problemy w wieku szkolnym

Rodzice coraz częściej traktują telewizor jako darmową opiekunkę do dziecka. Duże, kolorowe ekrany, przyciągają uwagę maluchów - a puszczanie na nich bajek gwarantuje przyswłowiowy "kwadrans spokoju". Jak jednak stwierdzili niedawno naukowcy, taki sposób zajmowania dziecka nie jest najlepszym pomysłem.

Zgodnie z wynikami przeprowadzonych badań, oglądanie telewizji w wieku 2–2,5 roku zwiększa ryzyko wielu problemów zdrowotnych w późniejszym okresie życia.

Autorka badania Linda Pagani, PhD, profesor psychoedukacji na Universite de Montreal i adiunkt w Sainte-Justine University Hospital Research Center w Montrealu tłumaczy, że skutki wczesnego, zbyt częstego oglądania telewizji przez dzieci, są długotrwałe i znacznie poważniejsze, niż dotąd sądzono:

Takie dzieci prowadzą w późniejszych latach głównie siedzący tryb życia ze wszelkimi tego konsekwencjami zdrowotnymi, mają wyższe BMI, wykazują tendencję do nieprawidłowego odżywiania się. Co więcej, mają też problemy z nauką oraz kontaktami społecznymi w młodszym wieku szkolnym.

Przeprowadzone badania były znacznie bardziej szczegółowe niż poprzednie — dotąd zajmowano się bowiem głównie wpływem częstego oglądania telewizji przez dzieci, na ich późniejszą wagę i styl życia.

Tym razem Pagani i jej współpracownicy zebrali dane na 1314 dzieci urodzonych w Quebec między 1997 i 1998 rokiem. Rodzice zgłaszali, ile godzin w tygodniu dzieci oglądają telewizję — sprawdzano to w wieku 29 miesięcy i ponownie  53 miesięcy. Następnie naukowcy zebrali sprawozdania zarówno rodziców, jak i nauczycieli, opisujące wyniki w nauce, rozwój psychospołeczny i nawyki zdrowotne oraz BMI dzieci.

Skutki bardzo wczesnego siedzenia przed telewizorem odczuwane są, jak się okazało, nawet do czwartej klasy szkoły podstawowej. Każda dodatkowa (ponad średnią dla każdego dziecka) godzina oglądania TV w wieku 29 miesięcy była związane z różnymi efektami ubocznymi:

  • 7% - spadek zaangażowania w klasie
  • 6% - spadek umiejętności radzenia sobie z matematyką
  • 10% - wzrost ryzyka bycia ofiarą (żartów, przemocy) rówieśników
  • 13% - spadek aktywności fizycznej podczas weekendów
  • 9% - wyższe spożycie popularnych napojów bezalkoholowych
  • 5% - wzrost prawdopodobieństwa nadwagi obliczony na podstawie BMI

Zobacz również: Dlaczego warto mierzyć ciśnienie?

Wykazana średnia czasu spędzanego przed TV wynosiła natomiast: w wieku 29 miesięcy 8,82 godzin w tygodniu, w wieku 53 miesięcy zaś 14,85 godziny. Spośród 29-miesięcznych dzieci 11%, a z 53-miesięcznych aż 23,4% oglądało programy powyżej dwóch godzin dziennie.

Badacze zdecydowanie sugerują, żeby rodzice postarali się jednak o inne formy spędzania wolnego czasu niż oglądanie bajek w telewizji. Na spacerze w parku również można odpocząć, a dziecko nie będzie narażone na późniejsze problemy.

źródło: medicinenet.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Raporty:

Suplementacja witamin w czasie ciąży może zmniejszyć ryzyko autyzmu u dziecka Zwyciężyli raka - ale to nie koniec bólu Rozwój mózgu nastolatków zwiększa ich odczucie moralności Modyfikacje komórek ochronią przed skutkami ubocznymi chemioterapii Tętniaki mózgu pękają z powodu... kawy i seksu Alergia: nieprzyjemna, ale chroni przed nowotworem Migrena nie zagraża pamięci Uwaga na dzielenie tabletek! 400-gramowe wcześniaki mają coraz większe szanse Pestycydy dratycznie zwiększają ryzyko Alzheimera Rak płuc palacza jest inny, niż niepalącego Depresja poporodowa ma również przyczyny neurologiczne Nowe odkrycie daje nadzieję nieuleczalnie chorym Cesarskie cięcie a flora bakteryjna niemowląt Farmacja dyskryminuje dzieci Suplementy wapnia - przyjmuj je rozsądnie Implanty słuchowe lepiej sprawdzają się u młodszych pacjentów Problem z witaminą D w czasie ciąży Mniejsze zanieczyszczenie środowiska to zdolniejsze dzieciaki