Niski testosteron i impotencja to większe ryzyko dla serca

Impotencja zawsze jest dla mężczyzny problemem, dotyka bowiem w końcu najbardziej intymnej, a jednocześnie niezwykle ważnej sfery życia. Okazuje się jednak, że zaniżone poczucie własnej wartości czy brak satysfakcji seksualnej — nie są wcale największymi problemami panów dotkniętych tą dolegliwością.

Najnowsze badania wykazały bowiem, że impotencja oraz niski poziom testosteronu są też czynnikami zwiększającymi znacznie ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia.

Na Uniwersytecie we Florencji dr Giovanni Corona przeprowadził wraz ze swoim zespołem dwa badania:

  • w pierwszym sprawdzano powiązanie zaburzeń erekcji z chrobami serca i układu krwionośnego;
  • w drugim natomiast — związek otyłości z upośledzeniem przepływu krwi do penisa, które również wykazują korelację zarówno z impotencją, jak i prolemami z krążeniem.

W trakcie testów sprawdzono poziom testosteronu u 1687 mężczyzn zgłaszających się na leczenie zaburzeń erekcji. Średnio po 4,3 letnim okresie obserwacji okazało się, że 137 mężczyzn miało atak serca i inne poważne problemy z układem krążenia, a 15 z tego powodu zmarło. Naukowcy wykazali, że ci panowie, którzy mieli niższy poziom testosteronu — najczęściej umierali właśnie z powodu chorób serca.

Drugie badanie dotyczyło tej samej grupy mężczyzn, sprawdzano jednak związek ryzyka z nadwagą. U panów z BMI powyżej 30 wykazano zmniejszony dopływ krwi do penisa, wynikający z ogólnego upośledzenia krążenia. To właśnie okazało się być głównym czynnikiem decydującym o występowaniu incydentów sercowych, takich jak zawał.

Jak wyjaśnia dr Corona, wyniki przeprowadzonych badań i analiz mogą okazać się ważnym wskaźnikiem ryzyka wystąpienia komplikacji sercowo-naczyniowych. Nie można jednak jeszcze jednoznacznie określić, czy niski poziom testosteronu jest przyczyną — czy też przeciwnie, konsekwencją zwiększonego ryzyka. Związek jednak jest bezsporny.

źródło: European Society of Endocrinology

Zobacz również: Gdy kobieta nie ma ochoty na seks

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Seks:

Pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn już blisko! Koniec implantów piersi - przeszczepy tłuszczu coraz popularniejsze Popularne leki wywołują zaburzenia erekcji Ciąża po trzydziestce zależna od grupy krwi? Zycie społeczne w łonie matki Współczesny poród nie jest już traktowany jak choroba Farmacja wygrała spór - pigułka "5 dni po" wejdzie na rynek USA Rywalizacja o kobiety skraca życie mężczyzn Nowatorska metoda walki z zakażeniami HIV Badanie krwi powie, kiedy nadejdzie menopauza Tusza przeszkadza cieszyć się seksem Brak ochoty na seks to wyższe ryzyko impotencji w przyszłości