Ile kosztuje alergia w Polsce?

Zdjęcie dziewczynki / Shutterstock

Wiosna to zawsze dobry czas na rozmowy o alergiach. W końcu teraz właśnie dochodzą nam te sezonowe, wywołane coraz większym stężeniem pyłków w powietrzu. Szczególnie ciężko jest alergikom przetrwać w słoneczne, bezwietrzne dni, kiedy alergeny swobodnie się unoszą i nie zamierzają wcale opadać.

Ile kosztuje leczenie alergii w naszym kraju? Zgodnie z danymi Monitora OSOZ, w samym tylko okresie wiosenno-letnim na jej leczenie wydajemy aż 16 mln zł miesięcznie.

W analizie rynku preparatów antyalergicznych nie brano pod uwagę kortykosteroidów. Pozostałe leki stosowane w alergiach, także pochodne piperazyny, sprzedają się dobrze w zasadzie przez cały rok. Szczególnie jednak zapotrzebowanie wzrasta właśnie wiosną i latem, kiedy daje o sobie znać z pełną mocą uczulenie na pyłki roślin.

W skali roku, wydatki kształtują się następująco:

  • okres pylenia roślin - ok. 16 milionów zł miesięcznie
  • pozostałe miesiące — powyżej 11 milionów zł miesięcznie

Statystyki wskazują, że jak dotąd średnia cena specyfików antyalergicznych maleje. Nie są to co prawda duże kwoty, bo od 2002 roku średni koszt jednego opakowania leków spadł o około 13%. Niestety, trend ten zostanie niebawem odwrócony z powodu wzrostu średniej ceny - w 2010 roku będzie to około 15,19 zł, czyli o 8,5% więcej niż rok wcześniej.

Według prognoz analityków OSOZ, już w 2010r. wartość sprzedaży produktów przeciwalergicznych osiągnie 166 milionów, a rok później wzrośnie do 173 milionów złotych. Jest to na pewno silnie skorelowane z faktem, iż coraz więcej osób cierpi na rozmaite postacie alergii, nie tylko sezonowych.

źródło: OSOZ/Rynek Zdrowia

Zobacz również: Najczęstsze problemy zdrowotne kobiet w ciąży

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Polska:

Bierzesz stale leki? Zabezpiecz sobie ich ilość przed wyjazdem Tomograf jest zajęty, bo diagnozują trądzik Mały chłopiec zmienia nasze nastawienie do przeszczepów? Do lekarza w niedzielę... tylko gdzie? Pacjenci sami modyfikują dawki leków - i tworzą ryzyko powikłań Wyleczyć raka... salmonellą? Tłuszcz i cukier będą oznaczone kolorami na opakowaniach Prywatny ośrodek leczenia anoreksji i bulimii powstanie w Rzeszowie Ostra walka z dopalaczami! Bierne palenie jest bardziej szkodliwe, niż myślisz Gdańsk zaprasza na Piknik na Zdrowie 2010 Łódź: śmiertelna ofiara dopalaczy? - prokuratura wyjaśnia sprawę Brakuje profilaktyki dla chorób przewlekłych u dzieci Edukacja seksualna? Cóż, nie ma jej... Stomatologia jest najdroższym kierunkiem studiów w Polsce Polskie medyczne systemy komputerowe za unijne pieniądze Multimedialna sala operacyjna w Białymstoku Powódź - Sanepid przypomina o środkach ostrożności! Zabrze: nowatorska metoda naprawy zastawki mitralnej Ruch antyszczepionkowy zdobywa Poznań Przewlekle chorzy pacjenci ignorują zalecenia lekarzy Zbadaj się na cukrzycę - za darmo! Sto młodych wrocławianek poszukiwanych do udziału w badaniu