Leki OTC mogą działać niestandardowo u dzieci z nadwagą

Już od jakiegoś czasu naukowcy zwracają uwagę, że w przypadku osób otyłych, leki mogą być metabolizowane w nieco inny niż normalnie sposób. Dotyczy to również oczywiście leków OTC, czyli sprzedawanych w aptekach bez recepty lekarskiej, praktycznie bez ograniczeń. Z tego powodu właśnie w przypadku środków wydawanych na zlecenie lekarza, stosuje się obecnie dopasowywanie dawki do konkretnej osoby.

Tego zjawiska powinny być również świadome matki otyłych dzieci, które podają im leki OTC. Może bowiem okazać się, że młody pacjent w wyniku innego ich metabolizowania, otrzyma skutecznie większą bądź mniejszą niż zalecana dawkę.

Idea środków OTC powstała, aby ułatwić pacjentom samoleczenie w powszechnych dolegliwościach, takich jak przeziębienie czy bóle głowy. Przyzwyczailiśmy się już do nich tak bardzo, że kupowanie i posiadanie w domu popularnych medykamentów jest w zasadzie standardem.

Mimo ulotek z instrukcjami dla pacjenta i coraz częstszymi ostrzeżeniami dotyczącymi konsekwencji nieprawidłowego przyjmowania leków — większość ludzi czuje się na tyle bezpiecznie, że korzysta z OTC przy każdym mniejszym problemie zdrowotnym. Wystarczy przecież przeczytać ulotkę — myślą. Okazuje się jednak, że to nie takie proste.

Badania sprawdzające wpływ nadwagi na przyswajanie substancji czynnych leków prowadzono jak dotąd głównie u osób dorosłych. Naukowcy postanowili więc w końcu sprawdzić, jak sytuacja wygląda u pacjentów przychodni dziecięcych.

W testach udział brały dzieci w wieku od 6 do 10 lat, z których szesnaścioro było normalnej postury, dziewięcioro zaś wykazywało nadwagę.

Wyniki wykazały, że przy metabolizowaniu niektórych składników popularnych leków OTC, u otyłych dzieci występowała zwiększona aktywność enzymów. W efekcie, mimo przyjmowania identycznej dawki, wchłanianie substancji czynnej wyglądało inaczej niż u dzieci z prawidłową wagą.

Prowadzący badania profesor farmakologii doświadczalnej i klinicznej w University of Minnesota College of Pharmacy, Johnson, zwraca uwagę na konieczność coraz częstszego dopasowywania dawek leków do konkretnego dziecka, z uwzględnieniem między innymi właśnie masy ciała pacjenta.

źródło: medicinenet.com

Zobacz również: Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Raporty:

Suplementacja witamin w czasie ciąży może zmniejszyć ryzyko autyzmu u dziecka Zwyciężyli raka - ale to nie koniec bólu Rozwój mózgu nastolatków zwiększa ich odczucie moralności Modyfikacje komórek ochronią przed skutkami ubocznymi chemioterapii Tętniaki mózgu pękają z powodu... kawy i seksu Alergia: nieprzyjemna, ale chroni przed nowotworem Migrena nie zagraża pamięci Uwaga na dzielenie tabletek! 400-gramowe wcześniaki mają coraz większe szanse Pestycydy dratycznie zwiększają ryzyko Alzheimera Rak płuc palacza jest inny, niż niepalącego Depresja poporodowa ma również przyczyny neurologiczne Nowe odkrycie daje nadzieję nieuleczalnie chorym Cesarskie cięcie a flora bakteryjna niemowląt Farmacja dyskryminuje dzieci Suplementy wapnia - przyjmuj je rozsądnie Implanty słuchowe lepiej sprawdzają się u młodszych pacjentów Problem z witaminą D w czasie ciąży Mniejsze zanieczyszczenie środowiska to zdolniejsze dzieciaki Małe dzieci oglądające TV mają problemy w wieku szkolnym