Interakcje między lekami są groźne dla życia - ostrzegają lekarze

Zdjęcie leków / Shutterstock

Producenci leków dostępnych bez recepty nieszczególnie przejmują się faktem, że każdy farmaceutyk może być niebezpieczny dla przyjmującej go osoby. Środki takie reklamowane są w blokach TV między proszkami do prania a przyprawami do zup. Ma to oczywiście wpływ na decyzję o zakupie i używaniu danego leku.

Tymczasem naukowcy uczestniczący w konferencji w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych przypominają, że niepożądane działanie leków to jedna z 10 najczęstszych przyczyn zgonów!

Konferencja "Niebezpieczne interakcje leków w praktyce klinicznej" odbyła się w poniedziałek, 19. kwietnia 2010r. Zebrani na niej lekarze dyskutowali między innymi o zagrożeniach związanych z przyjmowaniem wielu leków jednocześnie. Problem wyjaśniał między innymi dr Jarosław Woroń z Uniwersytetu Jagiellońskiego:

Jest coraz gorzej. Szkodliwe interakcje leków, czyli ich wzajemne na siebie oddziaływanie, będą się stawać coraz większym problemem. Jeśli bierze się dwa leki, ryzyko niekorzystnych interakcji wynosi 13 procent. Przy pięciu lekach to już 58 procent, przy siedmiu i więcej — 82 procent.

Reklamy oferujące "większe, ekonomiczne opakowania" leków zachęcają wręcz do długotrwałego ich stosowania, co przekładać się może na złudne poczucie bezpieczeństwa pacjentów. Zdarza się więc, że nie informują oni swoich lekarzy o wszystkich medykamentach, jakie przyjmują jednocześnie ze stałymi lekami.

Co gorsza, często stosowane są preparaty o różnych nazwach handlowych, zawierające jednak tą samą substancję czynną - drastycznie zwiększa to nie tylko możliwość wystąpienia skutków ubocznych, ale także przedawkowania.

Paradoksalnie jednak, nie tylko reklamujący w nieodpowiedzialny sposób leki producenci oraz nieświadomość pacjentów, odpowiedzialna jest za rosnącą stale liczbę groźnych dla życia interakcji. Sami lekarze również muszą zacząć zwracać uwagę na to, jakie recepty wypisują:

Gdy w Krakowie eksperymentalnie dano pacjentom listę leków, by poprosili lekarzy o przepisanie śmiertelnie groźnej kombinacji, tylko w jednym przypadku na 10 lekarze odmówili wypisania recepty.

Zobacz również: Najczęstsze problemy zdrowotne kobiet w ciąży

Sytuację mogłoby poprawić wprowadzenie, na wzór zachodni, oprogramowania ostrzegającego lekarzy przed łączeniem niektórych leków. Pacjenci zaś nie powinni na własną rękę przyjmować leków bez uprzedniej konsultacji.

źródło: PAP/Rynek Zdrowia

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Polska:

Bierzesz stale leki? Zabezpiecz sobie ich ilość przed wyjazdem Tomograf jest zajęty, bo diagnozują trądzik Mały chłopiec zmienia nasze nastawienie do przeszczepów? Do lekarza w niedzielę... tylko gdzie? Pacjenci sami modyfikują dawki leków - i tworzą ryzyko powikłań Wyleczyć raka... salmonellą? Tłuszcz i cukier będą oznaczone kolorami na opakowaniach Prywatny ośrodek leczenia anoreksji i bulimii powstanie w Rzeszowie Ostra walka z dopalaczami! Bierne palenie jest bardziej szkodliwe, niż myślisz Gdańsk zaprasza na Piknik na Zdrowie 2010 Łódź: śmiertelna ofiara dopalaczy? - prokuratura wyjaśnia sprawę Brakuje profilaktyki dla chorób przewlekłych u dzieci Edukacja seksualna? Cóż, nie ma jej... Stomatologia jest najdroższym kierunkiem studiów w Polsce Charytatywne SMS-y zwolnione w końcu z VAT Polskie medyczne systemy komputerowe za unijne pieniądze Multimedialna sala operacyjna w Białymstoku Powódź - Sanepid przypomina o środkach ostrożności! Zabrze: nowatorska metoda naprawy zastawki mitralnej Ruch antyszczepionkowy zdobywa Poznań Przewlekle chorzy pacjenci ignorują zalecenia lekarzy Zbadaj się na cukrzycę - za darmo! Sto młodych wrocławianek poszukiwanych do udziału w badaniu