Zapominanie przykrych wydarzeń... pogarsza nastrój

Bardzo często mówimy "chciałbym o tym zapomnieć" albo  "gdybym tylko dała radę wymazać to z pamięci"-  licząc na to, że zapomnienie przyniesie ulgę w cierpieniu. Okazuje się jednak, że nie jest to wcale takie proste.

Badacze z amerykańskiego Uniwersytetu Iowa stwierdzili bowiem, że związek pamięci z emocjami jest nieco bardziej skomplikowany, niż nam się dotąd wydawało.

W testach kliniczn udział wzięło dziesięć osób. Połowę z nich stanowili pacjenci ze stwierdzonym uszkodzeniem hipokampu - struktury mózgu odpowiedzialnej za pamięć. Nie byli oni więc w stanie zapamiętać, co zobaczyli. Pozostałych pięciu uczestników było całkowicie zdrowych.

Wszystkim pokazano fragmenty smutnych, emocjonujących filmów. Dziesięć minut po projekcji zaś, każdego z badanych zapytano o to co zapamiętał — oraz poproszono o określenie stopnia swojego przygnębienia po obejrzeniu filmów.

Wyniki okazały się być bardzo ciekawe:

  • Osoby zdrowe dobrze pamiętały jeszcze oglądane sceny, mimo tego jednak emocjonalnie czuły się całkiem dobrze.
  • Pacjenci z uszkodzonym hipokampem natomiast mieli oczywiście problem z przypomnieniem sobie choćby najprostszych szczegółów filmów — odczuwały po ich obejrzeniu dotkliwy, przewlekły smutek.

Testy wykazały więc niezbicie, że zachowanie pamięci o przykrych wydarzeniach paradoksalnie powoduje, że łatwiej jest nam się uporać z emocjami, jakich doświadczaliśmy. Szukanie "pigułki zapomnienia" może więc przynieść skutek dokładnie odwrotny do zamierzonego: zamiast łagodzić cierpienie, będzie je wydłużać i sprawiać, że znacznie trudniej będzie nam dojść do siebie po nieprzyjemnych przeżyciach.

źródło: rynekzdrowia.pl

Zobacz również: Dlaczego warto mierzyć ciśnienie?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Raporty:

Suplementacja witamin w czasie ciąży może zmniejszyć ryzyko autyzmu u dziecka Zwyciężyli raka - ale to nie koniec bólu Rozwój mózgu nastolatków zwiększa ich odczucie moralności Modyfikacje komórek ochronią przed skutkami ubocznymi chemioterapii Tętniaki mózgu pękają z powodu... kawy i seksu Alergia: nieprzyjemna, ale chroni przed nowotworem Migrena nie zagraża pamięci Uwaga na dzielenie tabletek! 400-gramowe wcześniaki mają coraz większe szanse Pestycydy dratycznie zwiększają ryzyko Alzheimera Rak płuc palacza jest inny, niż niepalącego Depresja poporodowa ma również przyczyny neurologiczne Nowe odkrycie daje nadzieję nieuleczalnie chorym Cesarskie cięcie a flora bakteryjna niemowląt Farmacja dyskryminuje dzieci Suplementy wapnia - przyjmuj je rozsądnie Implanty słuchowe lepiej sprawdzają się u młodszych pacjentów Problem z witaminą D w czasie ciąży Mniejsze zanieczyszczenie środowiska to zdolniejsze dzieciaki Małe dzieci oglądające TV mają problemy w wieku szkolnym Leki OTC mogą działać niestandardowo u dzieci z nadwagą Pielęgniarki wytrącane z rytmu pracy popełniają więcej błędów Dużo mięsa w diecie to wyższe ryzyko raka pęcherza moczowego Chirurgia bariatryczna skuteczna u 60% pacjentów