Kwas foliowy w ciąży - pomaga czy szkodzi?

Zdjęcie kobiety / Shutterstock

Większość spodziewających się dziecka kobiet przyjmuje kwas foliowy w celu ochronienia rozwijającego się maluszka. Suplementowanie to jest znane od lat i obecnie przyszłe mamy nawet bez konsultacji z lekarzem, biegną do apteki i zaopatrują się w odpowiednie pigułki.

Niedawno jednak pojawiły się pewne kontrowersje związane z przyjmowaniem kwasu foliowego w ciąży. Dotyczą one potencjalnego związku suplementacji z występowaniem astmy u dzieci.

Zdaniem autorów badań, opublikowanych pod koniec zeszłego roku w "American Journal of Epidemiology", przyjmowanie przez matkę kwasu foliowego przez cały okres ciąży może zwiększać ryzyko astmy u dziecka. I to nawet o 30%. Dlatego w tej chwili ciężarne kobiety obawiają się często przyjmować suplementy.

Jak mówią badacze z Research Centre for the Early Origins of Health and Disease przy University of Adelaide — to pierwsze badania przeprowadzone na ludziach i opublikowane,  które wskazują, że coraz częstsze spożywanie kwasu foliowego w późnym okresie ciąży, zwłaszcza w postaci suplementu, znacznie zwiększa ryzyko astmy rozpoznawanej przez lekarza (w wieku 3,5 roku oraz 5,5 roku). Przekłada się to na coraz większą liczbę dzieci, młodzieży i dorosłych, cierpiących na to schorzenie układu oddechowego.

Co jednak interesujące — choć suplementy diety ryzyko astmy zwiększały dość znacznie, takiego efektu nie zanotowano przy stosowaniu diety bogatej w kwas foliowy. Przyjmowanie go we wczesnym okresie ciąży w postaci tabletek jednak również nie wiązało się z większym ryzykiem. Zagrożone były natomiast dzieci, których matki stosowały suplementy po 30. tygodniu ciąży.

Korzyści ze stosowania dodatkowej suplementacji są oczywiste, dlatego lekarze zalecają przyszłym matkom, aby przyjmowały kwas foliowy przez około 3 miesiące przed planowaną ciążą oraz w okresie pierwszego jej trymestru. Taki sposób uzupełniania niedoborów nie wiąże się ze wzrostem ryzyka astmy.

Jeśli jednak matki mają wątpliwości, warto zawsze porozumieć się z lekarzem prowadzącym ciążę. Pamiętajmy, że każdy przyjmowany w tym czasie środek farmaceutyczny powinien być w ten sposób konsultowany.

Zobacz również: Jak pozbyć się kataru?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Obalamy mity:

Wielorazowe torby - ekologiczne, ale czy zdrowe? Zwierzęta nie powodują wzrostu ryzyka alergii u małych dzieci Placebo - jak to właściwie działa? Dziecko moczy się w nocy? - nie wolno tego lekceważyć! E-papieros - elektroniczne oszustwo? Gimnastyka wzmacnia kości dorastających dziewczynek Dezinformacja na temat szkodliwości szczepionek jest groźna dla zdrowia dzieci!