W ciąży również należy zapinać pasy bezpieczeństwa

Duża część ciężarnych kobiet jest przekonana, że aż do porodu powinny unikać jeżdżenia w pasach bezpieczeństwa. Co więcej, polskie prawodawstwo pozwala im przez te kluczowe kilka miesięcy nie stosować się do wymogu jazdy wyłącznie w zapiętych pasach.

Tymczasem to, że kobieta spodziewa się dziecka, nie gwarantuje niestety bezwypadkowego poruszania się samochodem. W przypadku zaś kolizji drogowej, zarówno matka, jak i rozwijający się maluch — są w wielkim niebezpieczeństwie.

Kobiety w ciąży, także tej zaawansowanej, również powinny zapinać pasy. Wypadek zagraża bowiem zarówno im, jak i maluszkowi rosnącemu w ich brzuchu. Typowe zagrożenia występujące w przypadku kolizji drogowej, na jakie narażają się mamy nie stosując się do tej zasady, to:

  • odklejenie łożyska
  • przedwczesny poród
  • bezpośrednie uszkodzenia płodu wynikające z uderzeń (na przykład w kierownicę)
  • pęknięcie macicy

Najczęściej spotykane jest odklejenie łożyska. Może być całkowite lub częściowe — to drugie ma konsekwencje długofalowe, ponieważ do organizmu dziecka nie dociera wówczas odpowiednia ilość tlenu i substancji odżywczych.

Jak zapinać pasy w ciąży?

  1. Zdejmujemy obszerne i grube ubrania tak, aby pas był jak najbliżej ciała.
  2. Pas biodrowy przeciągamy nad udami, układając go płasko pod brzuchem (nigdy NA brzuchu!).
  3. Pas piersiowy powinien znajdować się między piersiami.
  4. Dopiero po odpowiednim ułożeniu — dociągamy pas.

Może zdarzyć się, że zwłaszcza w bardziej zaawansowanej ciąży, pas i tak będzie uciskał na brzuch. Można wówczas skorzystać ze specjalnych adapterów, które utrzymują pasy w prawidłowym położeniu - zwłaszcza ten dolny. Koszt zakupu takiego dodatku nie jest wysoki, a ciężarna ma gwarancję, że ona i jej dziecko są odpowiednio chronieni przed urazami mogącymi wystąpić podczas kolizji drogowej.

Zobacz również: 8 sposobów, aby uzdrowić swój dom, czyli tajniki sztuki feng-shui

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Obalamy mity:

Wielorazowe torby - ekologiczne, ale czy zdrowe? Zwierzęta nie powodują wzrostu ryzyka alergii u małych dzieci Placebo - jak to właściwie działa? Dziecko moczy się w nocy? - nie wolno tego lekceważyć! E-papieros - elektroniczne oszustwo? Gimnastyka wzmacnia kości dorastających dziewczynek Dezinformacja na temat szkodliwości szczepionek jest groźna dla zdrowia dzieci! Kwas foliowy w ciąży - pomaga czy szkodzi?