Neurony lustrzane odpowiedzialne za empatię?

Chyba każdy zastanawiał się kiedyś w swoim życiu, w jaki sposób odczuwamy empatię i dlaczego czasem czujemy się, jakbyśmy potrafili czytać w myślach drugiej osoby, a ona w naszych. Być może na to pytanie odpowie teraz nie filozofia, ale medycyna.

Badaczom z UCLA udało się bezpośrednio zarejestrować aktywność neuronów lustrzanych.

Czym są neurony lustrzane? Te grupy komórek zostały po raz pierwszy zaobserwowane u małp. Naukowcy, jeszcze w latach 80. i 90. odkryli, że u małp uaktywnia się pewna, ta sama, grupa komórek niezależnie od tego, czy małpa sama sięga po pożywienie, czy też obserwuje ten gest u kogoś innego. Neurony lustrzane umożliwiają więc "odczytywanie" i "odtwarzanie" czynności mózgu innego osobnika.

Dotyczy to również odczytywania emocji. Badania przeprowadzone na osobach ze stwierdzonym uszkodzeniem ciała migdałowatego wykazały, że nie tylko nie regują one na sytuacje normalnie wywołujące lęk — ale nie potrafią również rozpoznawać tej emocji u innych ludzi.

Problemem był dotąd brak bezpośrednich dowodów na istnienie takich struktur u ludzi. Wykazywano je tylko w sposób pośredni, co utrudniało oczywiście prowadzenie badań nad ich właściwościami.

W kwietniowym numerze Current Biology, dr Itzhak Fried, profesor neurochirurgii, psychiatrii i nauk biobehawioralnych w UCLA, opublikował wraz z zespołem pozytywny wynik próby pierwszej bezpośredniej rejestracji aktywności neuronów lustrzanych w strukturach mózgu ludzkiego.

Naukowcy zarejestrowli zarówno pojedyncze komórki, jak i aktywności wielu komórek - co ciekawe, również w obszarach odpowiedzialnych za pamięć. Udało się także rozróżnić odpowiedź neuronów na faktyczne wykonanie danej czynności, jak też na jej zaniechanie.

Dane udało się zdobyć bezpośrednio ze wszczepionych do mózgów pacjentów elektrod. Ich lokalizacja miała uzasadnienie wyłącznie kliniczne — były to bowiem osoby cierpiące na padaczkę, skierowane do identyfikacji poszczególnych jej ognisk bezpośrednio za pomocą wszczepionych elektrod. 21 pacjentów zgodziło się dodatkowo, aby podczas właściwego badania przeprowadzić też próbę zarejestrowania aktywności neuronów lustrzanych.

Dzięki aktywnej współpracy ze strony pacjentów, udało się zlokalizować wiele grup neuronów lustrzanych, obecnych w różnych strukturach odpowiedzialnych między innymi za pamięć czy ruch.

Zobacz również: Najczęstsze problemy zdrowotne kobiet w ciąży

Znaczenie tych badań może być bardzo duże w przypadku zaburzeń ze spektrum autyzmu, gdzie występują właśnie problemy w komunikacji werbalnej, niewerbalnej, oraz odczuwaniu empatii. Możliwe jest, że głębsze zrozumienie systemu neuronów lustrzanych pozwoli opracować metody korekty tych zaburzeń, dotąd niestety leczonych tylko na poziomie psychologicznym.

źródło: sciencedaily.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów Mikroudary mózgu mogą zwiększać ryzyko zawału serca Samodestrukcja komórek raka piersi Naukowcy uderzą w nowotwory... diamentami Męska płodność zależna od stanu... kości Osoby wielojęzyczne mają lepszą pamięć Wiadomo już, skąd pochodzi agresja Witamina D niezbędna do rozwoju i utrzymania sprawności płuc Odnaleziono nowy marker zawału serca Dotyk matki jest bardzo ważny dla wcześniaka Koniec problemów z łysieniem...? Głos matki aktywuje naukę języka u dziecka Kolejny wzmacniacz pamięci - odnaleziony Trwają prace nad wczesnym testem wykrywającym chorobę Alzheimera Nowatorskie badania: komórki macierzyste zregenerują serce?