Słowa rzeczywiście mogą ranić

Zdjęcie kobiety / Shutterstock

Kiedy mówimy "słowa mogą ranić", zazwyczaj mamy na myśli to, że ktoś psychicznie bądź emocjonalnie źle się po nich poczuje. Okazuje się jednak, że za pomocą mowy rzeczywiście można "zranić" - a dokładniej wywołać reakcję bólową zgodną z sugestią, jaka zawarta jest w wypowiedzianych słowach.

Nowe badania sugerują, że nawet zwykłe "teraz może trochę zaboleć", wypowiedziane w dobrej wierze przez pielęgniarkę pobierającą krew, spowodować może silniejsze odczuwanie wkłucia. Nawet, zanim ono rzeczywiście nastąpi.

Jak tłumaczy badacz Thomas Weiss, profesor na Friedrich-Schiller-Universität Jena w Niemczech - same tylko bodźce słuchowe są w stanie prowadzić do reakcji odpowiednich obszarów mózgu odpowiedzialnych za odczuwanie tego, czego dotyczy sugestia.

Przykładowo więc, jeśli użyjemy słów takich jak "przeszywający" czy "pulsujący" w odniesieniu do bólu - w mózgu zajdą reakcje prowadzące do aktywowania obszarów, które odpowiadają za te właśnie, opisane przed momentem, wrażenia. Być może właśnie dlatego czasami cięzko jest ustalić z pacjentem, jaki konkretnie rodzaj bólu odczuwa.

W badaniu odpowiedzi mózgu na sugestie słowne, naukowcy wykorzystali rezonans magnetyczny do sprawdzenia, jak 16 zdrowych osób przetwarzać będzie słowa związane z opisem bodźców. Najpierw polecono im wyobrażać sobie sytuacje związane z bólem, odpowiadające takim określeniom jak "paraliżujący" czy "wyczerpujący", z innymi negatywnymi, ale nie związanymi z bólem słowami (np. "brudny" lub obrzydliwy"). Pojawiały się też sugestie neutralne oraz przyjemne.

W drugim eksperymencie natomiast badani odczytywali wymieszane co do kolejności te same słowa.

Rezultaty obu testów wykazały wyraźną odpowiedź ośrodków przetwarzania bólu w mózgu na wyrazy związane z tego rodzaju odczuciami. Pozostałe określenia nie dawały rezultatu w postaci aktywacji tych obszarów.

Zdaniem naukowców, wyniki mogą mieć duże znaczenie dla osób, które cierpią z powodu przewlekłego bólu. Okazuje się bowiem, że wbrew wcześniej przyjmowanej teorii — częste rozmawianie o tym z personelem medycznym może, zamiast ulgi,  przynieść jeszcze silniejsze cierpienie.

Zobacz również: Jakie herbaty ułatwiają odchudzanie?

źródło: Jena University

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów Mikroudary mózgu mogą zwiększać ryzyko zawału serca Samodestrukcja komórek raka piersi Naukowcy uderzą w nowotwory... diamentami Męska płodność zależna od stanu... kości Osoby wielojęzyczne mają lepszą pamięć Wiadomo już, skąd pochodzi agresja Witamina D niezbędna do rozwoju i utrzymania sprawności płuc Odnaleziono nowy marker zawału serca Dotyk matki jest bardzo ważny dla wcześniaka Koniec problemów z łysieniem...? Głos matki aktywuje naukę języka u dziecka Kolejny wzmacniacz pamięci - odnaleziony Trwają prace nad wczesnym testem wykrywającym chorobę Alzheimera Nowatorskie badania: komórki macierzyste zregenerują serce?