Czekoladą w nadciśnienie i choroby serca

Większość diet mających poprawiać nasze zdrowie raczej odradza spożywanie słodyczy. Są wysokokaloryczne, mają niewiele składników odżywczych i określa się je przeważnie jako "puste kalorie".

Naukowcy z Niemieckiego Instytutu Żywienia Czlowieka sugerują jednak, że całkowite pozbywanie się słodyczy nie jest dobrym pomysłem. Niewielkie ilości czekolady, zwłaszcza ciemnej, spożywane codziennie — mogą obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć ryzyko chorób serca. I to znacznie zmniejszyć, bo nawet o 39%.


Badaniem objęto 19.357 osób w wieku od 35 do 65 lat, które spożywały dziennie średnio od 1,7 do 7,5 grama czekolady. Na przestrzeni 10 lat okazało się, że te osoby, które jadły jej najwięcej, uzyskały zmniejszenie ryzyka chorób serca aż o 39% - przy jednoczesnym obniżeniu się ich ciśnienia krwi. Pomiary ciśnienia tętniczego wykazywały w grupie spożywającej najwięcej czekolady spadek o 1 mm Hg (skurczowe) i 0,9 mm Hg (rozkurczowe).

Statystycznie określono, że uczestnicy testów zjadali:

  • 57% - czekoladę mleczną,
  • 24% - czekoladę gorzką,
  • 2% - czekoladę białą.

Najlepsze efekty dawało przy tym spożywanie czekolady gorzkiej lub mlecznej.

"Wyniki sugerują, że skoro czekolada wydaje się mieć wyraźny wpływ na ciśnienie krwi, to spożycie czekolady może również zmniejszyć ryzyko udaru i zawału serca" - wyjaśnił prowadzący badania dr Buijsse.

źródło: sciencedaily.com

Zobacz również: Dlaczego nadciśnienie tętnicze jest groźne?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu Światowy Dzień Krwiodawcy Zielona herbata wspomaga produkcję limfocytów T Rzucić palenie - i nie przytyć Dzieci stają się agresywne kiedy za mało śpią Elektroniczne śmieci to coraz większe zagrożenie Chcesz zajść w ciążę? - pij mniej kawy Okulary przeciwmigrenowe - ulga dla chorych