Cała prawda o multiwitaminach
MAGDALENA SIEŃKO • dawno temu
Zdezorientowany co do zastosowania i działania multiwitamin? Dietetyk Diana Steel odkrywa przed nami mity i fakty na temat wspomnianych suplementów.
1. Pożywienie zawiera wszystkie potrzebne nam minerały i witaminy.
Pomimo usilnych starań nie zawsze jesteśmy w stanie zaspokoić nasze dzienne zapotrzebowanie na substancje odżywcze. Najnowsze międzynarodowe badanie przeprowadzone na kobietach wykazało, iż choć 80% pań uznaje zdrową dietę za ważny element ogólnego zdrowia, to czasem wyzwaniem staje się wprowadzenie owoców i warzyw do codziennej rutyny… dlatego też dobrą alternatywą, która codziennie dostarczy nam niezbędnych składników odżywczych może być multiwitaminowa suplementacja.
2. Multiwitamina nie jest konieczna, jeśli już zażywasz suplementy witaminowe
Multiwitaminy mogą być mądrym wyborem, gdyż stanowią kombinację podstawowych witamin, których organizm potrzebuje. Jednakże zapewnienie dziennego zapotrzebowania na niektóre witaminy i minerały (witaminy D dla przykładu), może być wyzwaniem dla wielu, toteż uzupełnienie multiwitamin innymi suplementami może pomóc osiągnąć właściwy poziom odżywczy.
3. Mogę brać tyle witamin, ile chcę.
Health Canada przedstawiła dzienne zalecanie dawki witamin i minerałów, jak również ich możliwe przedawkowanie. Multiwitaminowe suplementy są najlepszym uzupełnieniem dla zdrowej diety, bowiem dostarczają składników odżywczych w odpowiedniej równowadze.
Zobacz również: 10 urodowych trików, które musisz znać
4 Wszystkie multiwitaminy są sobie równe.
Tradycyjne multiwitaminy zawierają zwykle połączenie podstawowych witamin i minerałów, takich jak żelazo, wapń i witaminy C, B i D. Jednak nowszej generacji suplementy zawierają innowacyjne dodatki np. Multibionta – pierwsza probiotyczna multiwitamina, która składa się z naturalnych probiotyków, oraz niezbędnych witamin i minerałów, aby wspomóc układ immunologiczny organizmu i wzmocnić odporność.
5. Nie ma znaczenia, kiedy biorę multiwitaminy.
Zawsze czytaj instrukcje użycia, umieszczoną na opakowaniu. Zwykle zaleca się przyjmowanie wspomnianych preparatów wraz z posiłkiem. Jeśli zażywamy je na pusty żołądek, twoje ciało nie wchłonie ich w pełni i może to prowadzić do rozstroju żołądka.
Źródło: abcZdrowie.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze