Mniej snu normalną częścią procesu starzenia?

Zdaniem naukowców mniej snu może być normalną częścią zdrowego starzenia się. Jak wykazało badanie, podczas standardowych ośmiu godzin w łóżku czas spędzony na faktycznym śnie maleje wraz z wiekiem. Osoby zdrowe, będące w podeszłym wieku, śpią około 20 minut krócej, niż te w średnim wieku, a te z kolei śpią o 23 minuty mniej niż młodzi ludzie.

Według autorów powyższej pracy wyniki sugerują, iż osoby starsze, które nie chorują na zaburzenia snu, nie powinny się martwić tym zjawiskiem, bowiem jest ono normalne i nie powoduje senności w ciągu dnia.

Jak twierdzi prof. Derk-Jan Dijk z University of Surrey w Wielkiej Brytanii bez względu na to, czy jesteś młody czy stary, jeśli odczuwasz senność w ciągu dnia, to albo nie wysypiasz się wystarczająco, bądź cierpisz na zaburzenia snu.

Doświadczenie przeprowadzono na 110 zdrowych uczestnikach, którzy nie skarżyli się na problemy ze snem. 44 ochotników było w wieku 20–30 lat, 35 – między 40 a 55 rokiem życia, natomiast 31 – między 66 a 83 rokiem życia. Ich sen został zmierzony przez badania polisomnograficzne przy jednoczesnej całodobowej obserwacji podczas trwania eksperymentu.

Podczas sesji normalnego snu, młodzi spali średnio 433,5 minut, osoby w średnim wieku – 410 minut, natomiast starsi – 390 minut. Zauważono, iż w miarę starzenia się, obniża się okres trwania głębokiego snu.

Pomimo faktu otrzymania krótszego czasu snu w porównaniu do młodych, starsze osoby wykazywały mniej objawów senności w ciągu dnia. Jeśli chodzi o czas potrzebny do zaśnięcia, to osoby w podeszłym wieku potrzebowały pięć i pół minuty dłużej do osiągnięcia tego stanu niżeli młodzi.

Naukowcy twierdzą, że zdrowe starzenie się jest związana z naturalnym zmniejszeniem czasu trwania snu oraz jego głębokości potrzebnej później do utrzymania czujności w ciągu dnia. Jednocześnie zaznaczają, iż przyczyna takiego stanu rzeczy musi jeszcze zostać ustalona, aczkolwiek wyniki powyższej pracy mogą mieć istotne znaczenie dla osób starszych, które narzekają na bezsenność, nie będąc świadomym obniżonego zapotrzebowania na sen.

Badanie opublikowano w czasopiśmie „Sleep”.

Zobacz również: Najczęstsze problemy zdrowotne kobiet w ciąży

Źródło: abcZdrowie.pl

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu Światowy Dzień Krwiodawcy Zielona herbata wspomaga produkcję limfocytów T Rzucić palenie - i nie przytyć Dzieci stają się agresywne kiedy za mało śpią Elektroniczne śmieci to coraz większe zagrożenie Chcesz zajść w ciążę? - pij mniej kawy Okulary przeciwmigrenowe - ulga dla chorych