Ćwicz, a będziesz zdrowy na starość

Jak wykazały oddzielne badania, aktywność fizyczna jest związana z szeregiem korzyści zdrowotnych w miarę starzenia się ludzi. Ćwiczenia fizyczne zdają się korzystnie wpływać na ogólne zdrowie oraz obniżają ryzyko bądź spowalniają postęp niektórych chorób związanych z późnym wiekiem.

Badanie przeprowadzone na 13 535 kobietach, które będąc w średnim wieku regularnie ćwiczyły, wykazało, iż cieszyły się one lepszym stanem zdrowia, gdy osiągnęły 70 rok życia, niż te, które nie były aktywne. Wszystkie uczestniczki, które na początku doświadczenia miały średnio 60 lat i były aktywne fizycznie, w późniejszym wieku miały mniejsze prawdopodobieństwo cierpienia na przewlekłe choroby, kłopoty z sercem czy na upośledzenia natury poznawczej i umysłowej.

W innym Kanadyjskim badaniu, kobiety w wieku 65–75 lat, które zobowiązały się do rocznego, regularnego intensywnego ćwiczenia wytrzymałościowego (raz lub dwa razy w tygodniu), miały wyższy poziom niektórych umiejętności poznawczych, w porównaniu do pań, które wykonywały lżejsze ćwiczenia w tym samym okresie czasu.

Trening wytrzymałościowy bowiem usprawnił funkcję mięśni kobiet oraz poprawił wyniki na testach badających umiejętność skupienia się i rozwiązywania problemów.

Z kolei niemieckie badanie prowadzone przez okres dwóch lat na 3 903 uczestnikach w wieku przynajmniej 55 lat wykazało, że aktywni fizycznie ludzie mają mniejsze szanse na wykształcenia zaburzeń poznawczych związanych z podeszłym wiekiem.

Badanie opublikowano w czasopiśmie „Archives of International Medicine”.

Źródło: abcZdrowie.pl

Zobacz również: 10 urodowych trików, które musisz znać

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu Światowy Dzień Krwiodawcy Zielona herbata wspomaga produkcję limfocytów T Rzucić palenie - i nie przytyć Dzieci stają się agresywne kiedy za mało śpią Elektroniczne śmieci to coraz większe zagrożenie Chcesz zajść w ciążę? - pij mniej kawy Okulary przeciwmigrenowe - ulga dla chorych