Dlaczego trudniej zajść w ciążę po trzydziestce?

Zdjęcie kobiet / Shutterstock

Naukowcy odkryli, dlaczego kobietom po 30 roku życia trudniej zajść w ciążę – powodem jest fakt wykorzystania przez nie w 90% „rezerw jajnika”. Choć mając 30 czy 40 lat panie mogą dalej przechodzić owulację, to komórki jajowe, uwalniane z jajnika, mogły się skurczyć prawie do zera.

Organizm kobiety wybiera najlepsze jajeczka z wspomnianej rezerwy, natomiast z wiekiem zwiększa się prawdopodobieństwo gorszej jakości jajeczek oraz większej trudności w poczęciu potomka, jak również faktu urodzenia dziecka z problemami zdrowotnymi.

Zespół badawczy z University of St Andrews oraz Edinburgh University jako pierwszy doszedł do takiego wniosku.

Badania wskazują, iż przeciętna kobieta rodzi się z 300 000 potencjalnych komórek jajowych, ale ta pula zmniejsza się szybciej niż początkowo sądzono… W wieku 30 lat średnio pozostaje z niej tylko 12 %, a w wieku 40 lat – jedynie 3%.

Zdaniem dr Hamish Wallace, współautorki powyższej pracy, wiele kobiet popełnia ten błąd, iż myśli, że skoro jajeczkują, to ich płodność pozostaje stała. W świetle nowych badań to założenie jest błędne, bowiem pula komórek jajowych bardzo szybko maleje.

Na potrzeby doświadczenia zebrano informacje od 325 kobiet w różnym wieku z Wielkiej Brytanii, USA oraz z Europy, oraz oceniono ich potencjalną rezerwę komórek jajowych.

Na podstawie tych danych sporządzono wykres potencjalnego spadku rezerwy jajnika w przeciągu całego życia przeciętnej kobiety.

Jak twierdzi dr Wallace z Edinburgh’s Royal Hospital for Sick Children, powyższe odkrycie może pomóc przewidzieć wcześniejszą menopauzę oraz kiedy zamrozić jajeczka pochodzące od pacjentek chorych na raka jajnika.

Zobacz również: 10 urodowych trików, które musisz znać

Badanie opublikowano w czasopiśmie „Public Library of Science One”.

Źródło: abcZdrowie.pl

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Raporty:

Suplementacja witamin w czasie ciąży może zmniejszyć ryzyko autyzmu u dziecka Zwyciężyli raka - ale to nie koniec bólu Rozwój mózgu nastolatków zwiększa ich odczucie moralności Modyfikacje komórek ochronią przed skutkami ubocznymi chemioterapii Tętniaki mózgu pękają z powodu... kawy i seksu Alergia: nieprzyjemna, ale chroni przed nowotworem Migrena nie zagraża pamięci Uwaga na dzielenie tabletek! 400-gramowe wcześniaki mają coraz większe szanse Pestycydy dratycznie zwiększają ryzyko Alzheimera Rak płuc palacza jest inny, niż niepalącego Depresja poporodowa ma również przyczyny neurologiczne Nowe odkrycie daje nadzieję nieuleczalnie chorym Cesarskie cięcie a flora bakteryjna niemowląt Farmacja dyskryminuje dzieci Suplementy wapnia - przyjmuj je rozsądnie Implanty słuchowe lepiej sprawdzają się u młodszych pacjentów Problem z witaminą D w czasie ciąży Mniejsze zanieczyszczenie środowiska to zdolniejsze dzieciaki Małe dzieci oglądające TV mają problemy w wieku szkolnym Leki OTC mogą działać niestandardowo u dzieci z nadwagą Pielęgniarki wytrącane z rytmu pracy popełniają więcej błędów Dużo mięsa w diecie to wyższe ryzyko raka pęcherza moczowego Chirurgia bariatryczna skuteczna u 60% pacjentów