Oburęczne dzieci bardziej nadpobudliwe?
MAGDALENA SIEŃKO • dawno temu
Nowe badania sugerują, iż dzieci, które potrafią pisać obydwiema rękami mają większe prawdopodobieństwo posiadania objawów zespołu nadpobudliwości.
Zespół badawczy z Imperial College London odkrył, iż oburęczne dzieci mają dwukrotnie większe skłonności do miewania problemów w szkole, niż ich koledzy i koleżanki z klasy. Są też bardziej narażone na kłopoty z językiem.
Zdaniem ekspertów, powyższe różnice mogą mieć swoje źródło w mózgu, choć zaznaczają, iż niezbędne są dalsze badania, by zgłębić to zagadnienie.
Kierownik badania, dr Alina Rodriguez, powiedziała: Oburęczność jest intrygująca, ale nie wiemy dlaczego ludzie wolą używać obu rąk, podczas gdy większość korzysta tylko z jednej.
Zobacz również: Najczęstsze problemy zdrowotne kobiet w ciąży
Mniej więcej jedna na 100 osób jest oburęczna, natomiast naukowcy przyjrzeli się prawie 8000 dzieci z północnej Finlandii, z których tylko 87 potrafiło pisać obydwiema rękami. Dzieci te w wieku od 7 do 8 lat częściej niż ich praworęczni rówieśnicy miały trudności z językiem i gorzej radziły sobie w szkole. Natomiast, gdy osiągnęły wiek 15 lub 16 lat, miały dwukrotnie większe prawdopodobieństwo posiadania objawów zespołu nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD).
Powyższe wnioski są zgodne z wcześniejszymi badaniami, które wiążą oburęczność z dysleksją.
Doktor Rodriguez zaznacza jednak, iż wyniki pracy nie oznaczają, że wszystkie dzieci, które potrafią posługiwać się obydwiema rękami, będą miały problemy w szkole, czy wykształcą ADHD. Chcemy tylko unaocznić, że u dzieci tych istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia pewnych trudności, dodaje.
Badanie opublikowano w czasopiśmie „Pediatrics”.
Źródło: abcZdrowie.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze