Światowa Organizacja Zdrowia broni się przed oskarżeniami

Rada Europy wysunęła wątpliwości co do podjętych działań przez WHO w czasie pandemii wirusa AH1N1. Po ogłoszeniu pandemii w czerwcu 2009 r. wiele krajów w pośpiechu zamówiło tysiące szczepionek, choć wirus okazał się stosunkowo łagodny.

Na spotkaniu Komisji Zdrowia z ramienia Rady Europy zakwestionowano powiązania z firmami farmaceutycznymi, choć ekspert ze Światowej Organizacji Zdrowia zaprzeczył istnieniu jakichkolwiek nieprawidłowości czy nacisków ze strony wspomnianych koncernów farmaceutycznych.

W swoim oświadczeniu na przesłuchaniu w Strasburgu Keiji Fukuda z WHO oświadczył: Chcę jasno stwierdzić, iż polityka oraz zalecane przez Organizację działania nie miały jakiegokolwiek związku z nieprawidłowymi wpływami przemysłu farmaceutycznego.

Po ogłoszeniu w czerwcu zeszłego roku pandemii, większość krajów Europejskich zmieniło swoją politykę zdrowotną, by sprostać ewentualnemu zapotrzebowaniu swoich chorych obywateli. Działania te objęły również zakup szczepionek przeciwko świńskiej grypie za miliony euro.

Szereg państw podpisało umowy z firmami farmaceutycznymi na zakup odpowiednich lekarstw.
Jednak od tamtego czasu jasne się stało, iż pomimo 14000 śmiertelnych przypadków oraz milionów zakażonych na całym świecie, wirus okazał się mieć niższą śmiertelność niż grypa sezonowa.

Oskarżenia polityków oraz mediów co do nieprawidłowości i wpływu przemysłu farmaceutycznego na Światową Organizację Zdrowia spowodowały wszczęcie wewnętrznego dochodzenia przez Radę Europy.

Jak twierdzi dr Fukuda, nawet jeśli nie zawsze działania WHO były odpowiednie, to konsultowano się z szeregiem ekspertów, w tym z sektora prywatnego, oraz przestrzegano wszelkich zabezpieczeń, by uniknąć konfliktu interesów.

Nasza odpowiedź na zaistniałą sytuację była odpowiednia i słuszna, nie czekaliśmy bowiem na globalne rozprzestrzenienie się choroby, wcześnie podjęliśmy działania prewencyjne, bowiem naszym zadaniem jest szybkie reagowanie na problem oraz udzielanie wskazówek, które pomogą zmniejszyć szkody, dodaje.

Zobacz również: Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?

Źródło: abcZdrowie.pl

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Wydarzenia:

Rekord: udana operacja na otwartym sercu u stulatka Dzięki przeszczepowi komórek macierzystych zniknął... wirus HIV 1 grudnia - Światowy Dzień AIDS Dysmorfofobia a wygląd