Nowa metoda diagnozowania zespołu stresu pourazowego

Opracowano nowy jednominutowy test, który pozwala z 90% dokładnością zdiagnozować zespół stresu pourazowego. Wspomniany test mierzy najmniejsze zmienności magnetyczne, które pojawiają się w grupie neuronów, nawet gdy pacjent o niczym nie myśli.

Sygnały wysyłane z mózgu są symfonią elektrycznych impulsów, które z kolei wywołują maleńkie pola magnetyczne.

Badacze zmierzyli oraz oznaczyli te pola, metodą która nazywa się magnetoencefalografią i jest techniką obrazowania elektrycznej czynności mózgu za pomocą rejestracji pola magnetycznego wytworzonego przez mózg. Sygnały wysyłane przez mózg są odbierane przez niezwykle czułe mierniki pola magnetycznego umieszczone w pobliżu czaszki badanego.

Apostolos Georgopoulos z University of Minnesota w USA opracował metodę mierzenia synchronicznych interakcji neuronowych (z ang. synchronous neural interactions — SNI), by matematycznie rozwikływać niezliczone sygnały, jakie produkuje magnetoencefalografia.

W 2007 roku zespół naukowy pod jego kierownictwem wykazał, iż sygnały SNI mogą rozróżnić pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, chorobą Alzheimera, schizofrenią, zespołem Sjögrena, czy tych cierpiących na przewlekły alkoholizm.

Obecne prof. Georgopoulos użył tej techniki do zmierzenia jej dokładności w diagnozowaniu zespołu stresu pourazowego (PTSD).

Na potrzeby eksperymentu zrekrutowano 74 weteranów wojennych z PTSD wraz z 250 innymi ochotnikami.

Uczestników poproszono o patrzenie na czarną kropkę przez minutę, podczas tej czynności naukowcy mierzyli sygnały magnetyczne mózgu.

Zobacz również: 8 sposobów, aby uzdrowić swój dom, czyli tajniki sztuki feng-shui

Test mierzący synchroniczne interakcje neuronowe dowiódł swej 90% skuteczności w wykrywaniu zespołu stresu pourazowego.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie „Journal of Neural Engineering”.

Źródło: abcZdrowie.pl

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologia:

Niedowidzącym pomagać będą cyber-okulary Testy prenatalne - ratunek czy przekleństwo? Czy POChP przestanie być chorobą nieuleczalną? Życie bez pulsu? - naukowcy sprawili, że to możliwe Co się dzieje w mózgu, kiedy tracimy przytomność? Magnetyzm zamiast aspiryny? Elektrody pomagają odzyskać zdolność ruchu Dwadzieścia jednostek krwi z jednej - prace nad sztuczną krwią trwają Project Lifesaver - bransoletka ratująca życie Komputer, który sam wzywa pomoc Morfologia z... płyty CD Test na ojcostwo dostępny już w aptekach Jest szansa na sztuczną siatkówkę... z plastiku Nowoczesny laser do błyskawicznej korekcji wzroku Badanie oddechu umożliwi diagnozę Odzyskać wzrok dzięki implantowi Kraków: naukowcy będą hodować komóki skóry Genetyka: jak wykryć raka zanim się pojawi? Inżynieria genetyczna może poprawić nasze IQ Koniec dializ? - opracowano wszczepialną sztuczną nerkę Krakowcy naukowcy opracowali super-wytrzymałe implanty Enzymem w zakażenia szpitalnym gronkowcem GMO wymyka się spod kontroli Palący papierosy robot pomoże w badaniach