Dlaczego warto pić zieloną herbatę?

Według tajwańskiej badaczki, wypicie jednej lub więcej filiżanek zielonej herbaty, może przeciwdziałać skutkom palenia w postaci raka płuc, szczególnie jeśli chodzi o nałogowych palaczy, którzy nie są genetycznie podatni na wykształcenie tego nowotworu.

Przeciwutleniacze zawarte w tej herbacie mogą hamować wzrost guza, twierdzi mgr I-Hsin Lin z Chung Shan Medical University w Tajwanie.

Zespół Lin zbadał 170 pacjentów z rakiem płuc i 340 zdrowych ochotników. Wszystkich uczestników pytano o opisanie swoich nawyków tytoniowych, spożywania zielonej herbaty oraz innych elementów związanych z prowadzonym trybem życia. Powyższy opis dotyczył wydarzeń, które miały miejsce w przeciągu ostatnich 5 lat.

Naukowcy wykonali genotypowanie, by sprawdzić, czy uczestnicy posiadają którekolwiek z genotypów powiązanych z ryzykiem wykształcenia nowotworu, w tym IGF1, IGF2, IGFBP3.

Wyniki pokazały, że palacze i niepalący, którzy nie pijali zielonej herbaty, byli narażeni na pięciokrotnie większe prawdopodobieństwo wystąpienia raka płuc, niż ci, którzy przynajmniej raz dziennie raczyli się tym napojem.

Wśród osób palących, niespożywanie zielonej herbaty zwiększyło ryzyko raka płuc aż trzynastokrotnie, w porównaniu do tych nałogowców, którzy pili wspomnianą herbatę codziennie.

Pani Lin oświadczyła, że najlepszym sposobem uniknięcia raka płuc jest rzucenie palenia, choć zielona herbata zdaje się zmniejszać ryzyko jego wykształcenia.

Doktor Nathan Pennell z Taussig Cancer Institute at Cleveland Clinic w Ohio sceptycznie odnosi sie do pracy, twierdząc, iż należy zachować ostrożność, co do jej ustaleń, gdyż jak wyjaśnia tylko siedmiu nałogowych palaczy wypijało jedną lub więcej filiżanek zielonej herbaty dziennie, a to znaczy, że pozostała większość w ogóle jej nie piła…

Zobacz również: 8 sposobów, aby uzdrowić swój dom, czyli tajniki sztuki feng-shui

Źródło: abcZdrowie.pl

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu Światowy Dzień Krwiodawcy Zielona herbata wspomaga produkcję limfocytów T Rzucić palenie - i nie przytyć Dzieci stają się agresywne kiedy za mało śpią Elektroniczne śmieci to coraz większe zagrożenie Chcesz zajść w ciążę? - pij mniej kawy Okulary przeciwmigrenowe - ulga dla chorych