Świńska grypa zabiła ponad 12 000 ludzi

Według oficjalnych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wirus AH1N1 zabił do tej pory przynajmniej 12 220 osób na całym świecie, choć, jak twierdzi, śmiertelna pandemia wydaje się słabnąć.

Według raportu WHO najbardziej niebezpieczne regiony pod względem zachorowań to Europa Centralna i Wschodnia, w szczególności kraje takie jak Gruzja, Czarnogóra oraz Ukraina. W innych częściach kontynentu europejskiego, począwszy od Grecji, Bułgarii, Serbii oraz w rejonie Uralu, powszechne były infekcje dróg oddechowych, w tym wirusa grypy sezonowej.

W ostatnim czasie skupiono się głównie na pandemii świńskiej grypy, choć jak szacuje WHO, zwykła grypa sezonowa rocznie zabija od 250 000 do 300 000 ludzi na całym świecie.

Zdaniem Margaret Chan, dyrektora generalnego Światowej Organizacji Zdrowia, pomimo zastosowania szeroko zakrojonego programu szczepień, pandemia AH1N1 może zostać ostatecznie pokonana dopiero w 2011 roku, dlatego też należy zachować stałą czujność.

Najświeższe dane twierdzą, iż w Europie Zachodniej wskaźnik zachorowań jest nadal dosyć duży, aczkolwiek najwyższy poziom już został osiągnięty. Jeśli chodzi o Stany Zjednoczone, Kanadę i Meksyk, to liczba chorych znacznie się zmniejszyła, podobnie jak we Wschodniej Azji, Chinach, Japonii i Tajwanie.

Źródło: abcZdrowie.pl

Zobacz również: Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Wydarzenia:

Rekord: udana operacja na otwartym sercu u stulatka Dzięki przeszczepowi komórek macierzystych zniknął... wirus HIV 1 grudnia - Światowy Dzień AIDS Dysmorfofobia a wygląd Światowa Organizacja Zdrowia broni się przed oskarżeniami Chemikalia w butelkach dla dzieci