Jakie są pierwsze słowa wypowiedziane przez nasze pociechy?
ALICJA TEBIN • dawno temu
Według danych sondażu przeprowadzonego na terenie Wielkiej Brytanii, najczęściej pierwszymi słowami wypowiedzianymi przez dzieci są: „piwo”, „kot” oraz „Hoover”. Jak twierdzi ankieta słowo „Dadda” wyprzedza „Mamma”, będąc najczęściej pierwszym słowem, które pada z ust naszych pociech.
95% rodziców pamięta, jakie było pierwsze słowo ich dziecka, przy czym zostaje ono zazwyczaj wypowiedziane w wieku 10 lub 11 miesięcy.
Sondaż wykazał także, iż jedno na sześć dzieci ma problemy z nauką mówienia, z czego chłopcy mają większe trudności niż dziewczynki.
Ankieta YouGov została przeprowadzona w grudniu 2009 roku na 1015 rodzicach, których dzieci były w wieku od 12 miesięcy do 7 lat.
Zobacz również: 10 urodowych trików, które musisz znać
Ponad 22% chłopców miało problemy z mową i z jej zrozumieniem, w porównaniu do 13% dziewczynek.
Dzieci płci męskiej mają dwa razy większe prawdopodobieństwo (5% w porównaniu do 2%) poważnych problemów z mową niż dziewczynki.
Wyniki sondaży pokazują, iż prawie 17% maluchów ma trudności z komunikacją. Jedna czwarta (23%) nie otrzymuje jakiejkolwiek pomocy związanej z radzeniem sobie z problemami mowy, natomiast prawie połowa (46%) nie uzyskała pomocy od logopedy.
6 na 10 rodziców uważa, że umiejętność mówienia, słuchania i rozumienia jest najważniejszą nabytą zdolnością podczas wczesnych lat dzieciństwa.
Zdaniem Jean Gross, sprawującej stanowisko Communication Champion, zdolność do komunikacji jest fundamentalnym elementem naszego życia i funkcjonowania w społeczeństwie, dlatego też martwi ją wysoki odsetek dzieci, w szczególności wśród chłopców, które mają kłopoty z nauczeniem się mowy i jej rozumienia.
Bardzo ważne jest, by wszystkie maluchy jak najwcześniej otrzymały właściwą pomoc od specjalistów w tej dziedzinie, dodaje.
34% dziewczynek w porównaniu do 27% chłopców wypowiada swoje pierwsze słowo w wieku 9 miesięcy, natomiast 4% zaczęło mówić dopiero, gdy miały 3 lata.
Najczęściej pierwszym słowem było „Dadda” lub „Dada” jak zauważyło 15% respondentów, natomiast „mamma” czy „mama” było wspomniane przez 10% pytanych rodziców. Słowo „kot” było umieszczone na liście przez 2% ankietowanych.
Źródło: abcZdrowie.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze