Seks w młodym wieku zwiększa ryzyko raka szyjki macicy

Według nowych badań, współżycie w młodym wieku dwukrotnie zwiększa ryzyko wykształcenia raka szyjki macicy.

Kobiety rozpoczynające aktywność seksualną w młodym wieku, mają większe prawdopodobieństwo zachorowania na wyżej wspomniany nowotwór, dlatego też działacze organizacji walczących z powyższym schorzeniem, apelują o obniżenie wieku osób uprawnionych do poddania się badaniom przesiewowym.

Badanie przeprowadzone na 20 000 pań odkryło, iż dziewczyny pochodzące z biedniejszych rodzin, rozpoczynały współżycie średnio 4 lata wcześniej niż ich zamożniejsze rówieśniczki.

W Wielkiej Brytanii dopiero 25-letnie kobiety kwalifikują się do badań skriningowych, czyli dziesięć lat po tym, jak dana kobieta mogła się zarazić wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który jest przenoszony drogą płciową i zazwyczaj stanowi przyczynę raka szyjki macicy.

Zdaniem naukowców z International Agency for Research on Cancer ważnym czynnikiem jest także wiek, w którym kobieta urodziła pierwsze dziecko. Palenie papierosów i liczba partnerów seksualnych nie miały wpływu na wykształcenie nowotworu.

Doktor Silvia Francheschi, która kierowała zespołem badawczym, twierdzi, iż ryzyko raka szyjki macicy było większe u kobiet, które rozpoczęły aktywność seksualną w wieku 20. lat, w porównaniu do tych, które swój pierwszy stosunek miały w wieku 25. lat.

Wyniki badań wskazują, iż dziewczyny pochodzące z biedniejszych rodzin zazwyczaj rozpoczynały współżycie 4 lata wcześniej, dlatego też mogły zostać zarażone HPV wcześniej, dając wirusowi więcej czasu na to, by wytworzyć długą sekwencje zdarzeń potrzebnych do wykształcenia się nowotworu, wyjaśnia.

Zdaniem dr Lesley Walker z Cancer Research UK, powyższe wyniki potwierdzają potrzebę wprowadzenia szczepienia przeciwko HPV już w wieku szkolnym, zanim młodzież rozpocznie aktywność seksualną, szczególnie jeśli chodzi o dziewczęta z uboższych rodzin.

Zobacz również: Gdy kobieta nie ma ochoty na seks

Badanie opublikowano w czasopiśmie „British Journal of Cancer”.

Źródło: abcZdrowie.pl

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Seks:

Pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn już blisko! Koniec implantów piersi - przeszczepy tłuszczu coraz popularniejsze Popularne leki wywołują zaburzenia erekcji Ciąża po trzydziestce zależna od grupy krwi? Zycie społeczne w łonie matki Współczesny poród nie jest już traktowany jak choroba Farmacja wygrała spór - pigułka "5 dni po" wejdzie na rynek USA Rywalizacja o kobiety skraca życie mężczyzn Nowatorska metoda walki z zakażeniami HIV Badanie krwi powie, kiedy nadejdzie menopauza Tusza przeszkadza cieszyć się seksem Brak ochoty na seks to wyższe ryzyko impotencji w przyszłości Niski testosteron i impotencja to większe ryzyko dla serca Młodzi ludzie są zdania, że stosunek oralny to nie seks Opalanie wzmaga popęd płciowy u mężczyzn Jak czują mężczyźni?