Rozgryziono kod genetyczny śmiercionośnych nowotworów

Naukowcy z Wielkiej Brytanii złamali kod genetyczny dwóch najbardziej śmiercionośnych nowotworów, co otwiera nowe możliwości leczenia.

Wszystkie mutacje, które zmieniają zdrowe komórki w te nowotworowe, które następnie powodują raka płuc i skóry, zostały zidentyfikowane podczas, jak to naukowcy opisują, „momentu transformacji” (z ang. transforming moment). Powyższe odkrycie pomoże w profilaktyce, zapobieganiu i leczeniu obydwu schorzeń.

Ten szczegółowy obraz fundamentalnych przyczyn wspomnianych dolegliwości pozwoli na szybsze wykrycie komórek rakowych, opracowanie leków nowej generacji oraz zrozumienie czynników wywołujących nowotwór.

Zdaniem naukowców, z czasem zwykłe badanie krwi będzie wystarczyło, by zdiagnozować i opracować skuteczne, szyte na miarę leczenie, które zidentyfikuje, namierzy i zabije przyczyny wywołujące raka u każdego pojedynczego pacjenta.

Jak powiedział prof. Mike Stratton z Wellcome Trust Sanger Institute, który przeprowadził badanie, to, co dzisiaj widzimy zmieni sposób w jaki postrzegamy nowotwory, bowiem jest to przełomowy moment w badaniach nad tą chorobą.

Wszystkie nowotwory są wywołane przez uszkodzenia lub mutację DNA w uprzednio zdrowych komórkach, nabytych w czasie życia danej jednostki. Uszkodzenia te powodują, że wyrastają anormalne guzki, które rozprzestrzeniają się na cały organizm, zakłócając jego normalny rozwój i w ostateczności, jeśli nie zostaną wykryte, prowadzą do śmierci.

W przypadku raka płuc uszkodzenia są prawie w całości spowodowane przez palenie papierosów, natomiast jeśli chodzi o raka skóry (czerniak) – przez gwałtowne i silne promieniowanie słoneczne.

Sanger Institute wykorzystał nowe, zaawansowane technologie sekwencjonowania DNA do całkowitego zdekodowania genomu, zarówno niezdrowej tkanki guza, jak i normalnej, zdrowej tkanki pobranej od pacjentów z rakiem płuc lub czerniakiem złośliwym.

Zobacz również: 10 urodowych trików, które musisz znać

Naukowcy po pobraniu wspomnianego materiału porównali go, by móc odkryć różnice i zobaczyć jakie uszkodzenia musiały nastąpić, by wywołać stan chorobowy.

Genom raka płuc, który zabija 34 500 osób rocznie, zawierał więcej niż 23 000 mutacji, natomiast czerniak, który zabija 2000 osób rocznie posiada ponad 33 000 mutacji.

Większość z tych mutacji nazywanych jest „pasażerami” (z ang. passengers). Wywołują one uszkodzenia, ale nie powodują raka, lecz mała ich część zwana „kierowcami” (z ang. drivers) prowadzi do wykształcenia się nowotworu.

Według prof. Petera Campbella, który kierował badaniami, powyższe mutacje są podobne do gry w rosyjską ruletkę. W większości przypadków natkniemy się na pustą komorę, która wywołuje pasażerskie mutacje, ale raz na jakiś czas napotkamy na pocisk, który wywoła śmiercionośny nowotwór.

Badanie opublikowano w czasopiśmie „Nature”.

Źródło: abcZdrowie.pl

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Wydarzenia:

Rekord: udana operacja na otwartym sercu u stulatka Dzięki przeszczepowi komórek macierzystych zniknął... wirus HIV 1 grudnia - Światowy Dzień AIDS Dysmorfofobia a wygląd Światowa Organizacja Zdrowia broni się przed oskarżeniami Chemikalia w butelkach dla dzieci Świńska grypa zabiła ponad 12 000 ludzi Gwiazdka z gwiazdami na Litewskiej