Kultura uszczęśliwia mężczyzn

Mężczyźni biorący udział w życiu kulturalnym, są mniej podatni na depresję, twierdzi badanie przeprowadzone przez Norwegian University of Science and Technology. Zespól naukowy z tejże uczelni odkrył, że panowie, którzy angażują się w działalność kulturalną lub uczęszczają na zajęcia artystyczne, są mniej podatni na depresję, dolegliwość, która dotyczy co piątego Brytyjczyka.

Czynniki kulturalne miały silniejszy wpływ na poczucie zadowolenia niż zdrowie osobiste czy wykonywany zawód.

Badanie przeprowadzone na prawie 50 000 mężczyzn sugeruje, iż uczestniczenie w życiu artystycznym i kulturalnym może poprawić ogólny stan zdrowia psychicznego.

Jak twierdzi jeden z badaczy prof. Jostein Holmen, istnieje dobroczynny związek między działalnością kulturalną a poczuciem szczęścia u obu płci. Dla mężczyzn korzyść jest podwójna, albowiem uczestniczenie w życiu artystycznym obniża wskaźnik depresji, natomiast u kobiet nie zaobserwowano podobnego efektu.

Związek między zdrowiem a zajęciami kulturalnymi nie był wystarczająco silny, by móc stwierdzić, że kultura i sztuka faktycznie sprawiają, że ludzie są zdrowi, ale powyższe wyniki powinny wpłynąć na nieco inne spojrzenie na kwestię zdrowia przez polityków, twierdzi Holmen.

Zdaniem pisarza i trenera psychologii Marka Tyrrella, pójście do teatru, słuchanie muzyki, ćwiczenie, malowanie są dobrymi sposobami walki z chorobami natury psychicznej.

Granie na instrumencie czy słuchanie muzyki angażuje jednostkę w życie społeczności, sprawiając, że czuje się ona potrzebna. Ćwiczenia fizyczne zaś mogą być skuteczniejsze niż leki na depresję, wyjaśnia.

Źródło: abcZdrowie.pl

Zobacz również: Jak pozbyć się kataru?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu Światowy Dzień Krwiodawcy Zielona herbata wspomaga produkcję limfocytów T Rzucić palenie - i nie przytyć Dzieci stają się agresywne kiedy za mało śpią Elektroniczne śmieci to coraz większe zagrożenie Chcesz zajść w ciążę? - pij mniej kawy Okulary przeciwmigrenowe - ulga dla chorych