Młody wygląd zapewnia dłuższe życie?

Osoby, które wyglądają młodziej niż na swój wiek, prawdopodobnie będą żyły dłużej, niż ci, którzy wyglądają starzej, wykazują badania. Duńscy naukowcy, którzy przebadali 387 par bliźniaków pomiędzy 70. a 90. rokiem życia twierdzą, iż na podstawie samego tylko wyglądu można przewidzieć długość życia.

Badacze poprosili pielęgniarki, nauczycieli stażystów i ich rówieśników o określenie wieku bliźniąt uczestniczących w eksperymencie, na podstawie zrobionych im zdjęć. Osoby, których wiek oceniono na młodszy niż faktyczny, przeważnie żyły dłużej, niż ich starzej wyglądający brat czy siostra.

Zespół z University of Southern Denmark, sugeruje, że powyższe wyniki mają wyjaśnienie biologiczne. Kluczowe są tu fragmenty DNA zwane telomerami, które wskazują na zdolność komórek do replikacji, i są także związane z tym, jak młodo wyglądamy. Krótsze telomery, jak się sadzi, powodują szybsze starzenie się oraz powiązane są z szeregiem chorób.

Powyższe doświadczenie wykazało, że jednostki z dłuższymi telomerami wyglądały młodziej.

Wszystkich uczestników badania obserwowano przez kolejne 7 lat i, jak twierdzi kierownik zespołu naukowego prof. Kaare Christensen, im większa była różnica w określonym przez respondentów wieku danej pary bliźniaczej, tym większe było prawdopodobieństwo wcześniejszego zgonu starzej wyglądającego bliźniaka.

Czynniki takie, jak wiek, płeć czy zawód ochotników nie miały wpływu na wyniki eksperymentu.

Zdaniem prof. Christensen, być może jest tak, że ludzie, którzy mieli cięższe i trudniejsze życie, mają większe szanse na wcześniejszą śmierć, a ich życie odzwierciedla się w wyglądzie twarzy.

Postrzeganie wieku na podstawie oblicza pacjenta, często jest stosowane przez klinicystów w określeniu stanu zdrowia oraz by przewidzieć możliwości przeżycia u osób po 70. roku życia.

Zobacz również: Dlaczego warto mierzyć ciśnienie?

Z powyższym stanowiskiem zdaje się zgadzać inny ekspert w tej dziedzinie, prof. Tim Spencer z Wielkiej Brytanii. Według niego na długość życia prawdopodobnie wpływa kombinacja czynników takich, jak geny i środowisko. Zaznacza także, iż wyniki sugerują, że ludzie zazwyczaj dobrze oceniają stan zdrowia innych, a co za tym idzie, lekarze powinni baczniej przyglądać się swoim pacjentom.

Jeśli pacjent wygląda starzej niż na swój wiek, to być może powinien bardziej zainteresować się swoim zdrowiem, dodaje Spencer.

Badanie opublikowano w „British Medical Journal”.

Źródło: abcZdrowie.pl

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów Mikroudary mózgu mogą zwiększać ryzyko zawału serca Samodestrukcja komórek raka piersi Naukowcy uderzą w nowotwory... diamentami Męska płodność zależna od stanu... kości Osoby wielojęzyczne mają lepszą pamięć Wiadomo już, skąd pochodzi agresja Witamina D niezbędna do rozwoju i utrzymania sprawności płuc Odnaleziono nowy marker zawału serca Dotyk matki jest bardzo ważny dla wcześniaka Koniec problemów z łysieniem...? Głos matki aktywuje naukę języka u dziecka Kolejny wzmacniacz pamięci - odnaleziony Trwają prace nad wczesnym testem wykrywającym chorobę Alzheimera Nowatorskie badania: komórki macierzyste zregenerują serce?