Małżeństwo dobre dla ciała i ducha

Pomimo powszechnych opowieści o pożyciu małżeńskim, małżeństwo, jak wykazuje międzynarodowe badanie, korzystnie wpływa na ludzi.

Badanie przeprowadzone na 34 500 respondentach z 15 krajów dowiodło, iż osoby zamężne/żonate są mniej podatne na depresję, stany lękowe czy zażywanie środków odurzających, twierdzi psycholog kliniczny Kate Scott z University of Otago w Nowej Zelandii.

Nasze doświadczenie pokazuje, że bycie w związku małżeńskim korzystnie wpływa na zdrowie psychiczne obu partnerów, a stres i nerwy związane z rozwodem mogą narażać na zaburzenia natury psychicznej, wyjaśnia badaczka.

Przebywanie w separacji, bycie rozwiedzionym czy owdowiałym zwiększa ryzyko wykształcenia zaburzeń psychicznych, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Panie w takich sytuacjach przeważnie zwracają się ku alkoholowi i narkotykom, natomiast panowie popadają w depresje.

Jak twierdzi Scott, jednym z najważniejszych odkryć tego badania jest to, że w ostatnich latach wysunięto tezę, iż małżeństwo lepiej wpływa na mężczyzn niż na kobiety, jeśli chodzi o zdrowie psychiczne. Natomiast wyniki obecnego badania nie zgadzają się z tym stanowiskiem.

Nasz wniosek jest taki: w porównaniu do bycia samotnym, małżeństwo pozytywnie wpływa na obu partnerów, jeśli chodzi o zdrowie mentalne, choć mężczyźni są mniej podatni na depresję po pierwszym małżeństwie w przeciwieństwie do kobiet. Zdaniem Scott, może być spowodowane faktem, że większość pań zazwyczaj wciela się za pierwszym razem w rolę tradycyjnej gospodyni domowej. Natomiast, gdy kobiety są czynne zawodowo i lepiej wykształcone, są one mniej narażone na wspomnianą dolegliwość.

Źródło: abcZdrowie.pl

Zobacz również: Czy wielkość członka ma znaczenie?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Seks:

Pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn już blisko! Koniec implantów piersi - przeszczepy tłuszczu coraz popularniejsze Popularne leki wywołują zaburzenia erekcji Ciąża po trzydziestce zależna od grupy krwi? Zycie społeczne w łonie matki Współczesny poród nie jest już traktowany jak choroba Farmacja wygrała spór - pigułka "5 dni po" wejdzie na rynek USA Rywalizacja o kobiety skraca życie mężczyzn Nowatorska metoda walki z zakażeniami HIV Badanie krwi powie, kiedy nadejdzie menopauza Tusza przeszkadza cieszyć się seksem Brak ochoty na seks to wyższe ryzyko impotencji w przyszłości Niski testosteron i impotencja to większe ryzyko dla serca Młodzi ludzie są zdania, że stosunek oralny to nie seks Opalanie wzmaga popęd płciowy u mężczyzn Jak czują mężczyźni? Seks w młodym wieku zwiększa ryzyko raka szyjki macicy