Zawleczki w aluminiowych puszkach nadal stanowią zagrożenie dla zdrowia

Według naukowców zmiany w konstrukcji puszek nie zapobiegły przypadkowym połknięciom kapsli. Działania producentów puszek aluminiowych, by utrudnić odrywanie zawleczek na puszkach, by tym samym zapobiec ich przypadkowemu połknięciu, są mało skuteczne.

Zdaniem dr Lane F. Donnelly z Cincinnati Children's Hospital Medical Center, nowo opracowane zawleczki na puszkach nie zapobiegły ich przypadkowym połknięciom przez młodych ludzi.

Jeśli się trochę z nią pobawić, to z łatwością można taką zawleczkę odłamać, wówczas umieszcza się ją w puszce, zapominając o niej, a wówczas można ją z łatwością połknąć, wyjaśnia Donnelly.

Połknięcie ciała obcego bez względu na to, czy jest to groszówka, czy zawleczka od puszki, może prowadzić do uszkodzenia przewodu pokarmowego, powodując krwawienie bądź inne problemy. W niektórych przypadkach konieczna jest nawet operacja.

Około 30 lat temu producenci puszek zaczęli przerabiać puszki od napojów po tym, jak badania wykazały, że dzieci połykały ich aluminiowe zawleczki.

Obecne badanie zaprezentowane na dorocznym spotkaniu Radiological Society of North America (RSNA) sugeruje, że nowe zawleczki wcale nie zmniejszyły liczby przypadkowych połknięć.

Donnelly wraz ze współpracownikami zidentyfikowała 19 przypadków połknięcia zawleczek od puszek z napojów w Cincinnati Children's Hospital Medical Center między 1993 a 2009 r.
Istniało 19 takich przypadków tylko w jednym szpitalu, a problem jest zapewne o wiele większy, jeśli patrzeć na to ogólnokrajowo, dodaje.

Pacjenci mieścili się w przedziale wiekowym od 1 do 18 lat, większość z nich to nastolatki. Tylko w 4 na 19 przypadków wykryto połknięty przedmiot przy pomocy rentgena, albowiem w przeciwieństwie do monety zawleczkę jest bardzo trudno dostrzec.

Doktor Donnelly stwierdziła, że żadne z tych młodych ludzi nie miało problemów z oddychaniem, nie wymiotowało oraz nie wymagało dalszego leczenia, ale zawsze w takich sytuacjach istnieje ryzyko wewnętrznego krwotoku, bowiem ostre końce przy oderwanej części zawleczki mogą uszkodzić przewód pokarmowy czy żołądek.

Zobacz również: Jak pozbyć się kataru?

Potrzebna jest lepsza kampania edukacyjna, która omawiałaby potencjalne ryzyko i konsekwencje, konkluduje autorka badania.

Źródło: abcZdrowie.pl

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Raporty:

Suplementacja witamin w czasie ciąży może zmniejszyć ryzyko autyzmu u dziecka Zwyciężyli raka - ale to nie koniec bólu Rozwój mózgu nastolatków zwiększa ich odczucie moralności Modyfikacje komórek ochronią przed skutkami ubocznymi chemioterapii Tętniaki mózgu pękają z powodu... kawy i seksu Alergia: nieprzyjemna, ale chroni przed nowotworem Migrena nie zagraża pamięci Uwaga na dzielenie tabletek! 400-gramowe wcześniaki mają coraz większe szanse Pestycydy dratycznie zwiększają ryzyko Alzheimera Rak płuc palacza jest inny, niż niepalącego Depresja poporodowa ma również przyczyny neurologiczne Nowe odkrycie daje nadzieję nieuleczalnie chorym Cesarskie cięcie a flora bakteryjna niemowląt Farmacja dyskryminuje dzieci Suplementy wapnia - przyjmuj je rozsądnie Implanty słuchowe lepiej sprawdzają się u młodszych pacjentów Problem z witaminą D w czasie ciąży Mniejsze zanieczyszczenie środowiska to zdolniejsze dzieciaki Małe dzieci oglądające TV mają problemy w wieku szkolnym Leki OTC mogą działać niestandardowo u dzieci z nadwagą Pielęgniarki wytrącane z rytmu pracy popełniają więcej błędów Dużo mięsa w diecie to wyższe ryzyko raka pęcherza moczowego Chirurgia bariatryczna skuteczna u 60% pacjentów