Diagnostyka przy pomocy telefonu komórkowego?

Według naukowców obrazy z tomografii komputerowej przesłane przez iPhone są wystarczające do zdiagnozowania zapalenia wyrostka.

Twoje dziecko ma bóle brzucha, a młody lekarz podejrzewa zapalenie wyrostka robaczkowego, ale chce się jeszcze upewnić… Jest aplikacja do tego…

Obrazy z tomografii komputerowej przesłane przez iPhona, przy użyciu aplikacji za $19.99 dostępnej na iTunes, są wystarczająco dobre, by postawić trafną diagnozę w 99% przypadków, twierdzą naukowcy.

Zdaniem dr. Elliota Fishmana z Johns Hopkins University, prawie każdy mądry telefon może to zrobić. Powyższa technologia może przyspieszyć diagnozę, a co za tym idzie samo leczenie, dodaje.

Na potrzeby badania naukowcy wzięli obrazy z tomografii komputerowej 25 pacjentów, u których istniało podejrzenie zapalenia wyrostka robaczkowego i przesłali je za pośrednictwem iPhona do pięciu radiologów, którzy na podstawie przesłanych im obrazów mieli postawić diagnozę. Tylko jeden radiolog nie dokonał właściwego rozpoznania.

W pozostałych przypadkach rezydenci postawili właściwą diagnozę, rozpoznając wyrostek u 15 pacjentów z 25. Pozostałych 10 nie wymagało leczenia.

Doktor Asim Choudhri z Johns Hopkins University, który przeprowadził powyższe badanie powiedział: Szczegółowy obraz można przesłać w ciągu 1 do 5 minut przy pomocy mądrego telefonu w zależności od rodzaju połączenia.

Doktor Joseph Tashjian z St. Paul Radiology oraz rzecznik Radiological Society of North America (RSNA) stwierdził, że aplikacja może być pomocna dla pacjentów chcących pokazać swoją dokumentacje medyczną podczas wizyty w innym ośrodku medycznym. Jednocześnie zaznacza, iż wspomniana aplikacja nie została zatwierdzona przez Food and Drug Administration (FDA) i nie powinna być wykorzystywana przy stawianiu pełnej i ostatecznej diagnozy. Jego zdaniem jest to jedynie forma/metoda dystrybucji informacji, która może ułatwić podjęcie decyzji.

Zobacz również: 10 urodowych trików, które musisz znać

Źródło: abcZdrowie.pl

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologia:

Niedowidzącym pomagać będą cyber-okulary Testy prenatalne - ratunek czy przekleństwo? Czy POChP przestanie być chorobą nieuleczalną? Życie bez pulsu? - naukowcy sprawili, że to możliwe Co się dzieje w mózgu, kiedy tracimy przytomność? Magnetyzm zamiast aspiryny? Elektrody pomagają odzyskać zdolność ruchu Dwadzieścia jednostek krwi z jednej - prace nad sztuczną krwią trwają Project Lifesaver - bransoletka ratująca życie Komputer, który sam wzywa pomoc Projekt sztucznej komory serca dla dzieci "tuż przed finiszem" Japońska elektrownia atomowa nie powinna zagrozić naszemu zdrowiu Morfologia z... płyty CD Test na ojcostwo dostępny już w aptekach Jest szansa na sztuczną siatkówkę... z plastiku Nowoczesny laser do błyskawicznej korekcji wzroku Badanie oddechu umożliwi diagnozę Duże możliwości pola magnetycznego Odzyskać wzrok dzięki implantowi Kraków: naukowcy będą hodować komóki skóry Genetyka: jak wykryć raka zanim się pojawi? Inżynieria genetyczna może poprawić nasze IQ Koniec dializ? - opracowano wszczepialną sztuczną nerkę Krakowcy naukowcy opracowali super-wytrzymałe implanty