Diagnostyka przy pomocy telefonu komórkowego?

Według naukowców obrazy z tomografii komputerowej przesłane przez iPhone są wystarczające do zdiagnozowania zapalenia wyrostka.

Twoje dziecko ma bóle brzucha, a młody lekarz podejrzewa zapalenie wyrostka robaczkowego, ale chce się jeszcze upewnić… Jest aplikacja do tego…

Obrazy z tomografii komputerowej przesłane przez iPhona, przy użyciu aplikacji za $19.99 dostępnej na iTunes, są wystarczająco dobre, by postawić trafną diagnozę w 99% przypadków, twierdzą naukowcy.

Zdaniem dr. Elliota Fishmana z Johns Hopkins University, prawie każdy mądry telefon może to zrobić. Powyższa technologia może przyspieszyć diagnozę, a co za tym idzie samo leczenie, dodaje.

Na potrzeby badania naukowcy wzięli obrazy z tomografii komputerowej 25 pacjentów, u których istniało podejrzenie zapalenia wyrostka robaczkowego i przesłali je za pośrednictwem iPhona do pięciu radiologów, którzy na podstawie przesłanych im obrazów mieli postawić diagnozę. Tylko jeden radiolog nie dokonał właściwego rozpoznania.

W pozostałych przypadkach rezydenci postawili właściwą diagnozę, rozpoznając wyrostek u 15 pacjentów z 25. Pozostałych 10 nie wymagało leczenia.

Doktor Asim Choudhri z Johns Hopkins University, który przeprowadził powyższe badanie powiedział: Szczegółowy obraz można przesłać w ciągu 1 do 5 minut przy pomocy mądrego telefonu w zależności od rodzaju połączenia.

Doktor Joseph Tashjian z St. Paul Radiology oraz rzecznik Radiological Society of North America (RSNA) stwierdził, że aplikacja może być pomocna dla pacjentów chcących pokazać swoją dokumentacje medyczną podczas wizyty w innym ośrodku medycznym. Jednocześnie zaznacza, iż wspomniana aplikacja nie została zatwierdzona przez Food and Drug Administration (FDA) i nie powinna być wykorzystywana przy stawianiu pełnej i ostatecznej diagnozy. Jego zdaniem jest to jedynie forma/metoda dystrybucji informacji, która może ułatwić podjęcie decyzji.

Zobacz również: Jakie herbaty ułatwiają odchudzanie?

Źródło: abcZdrowie.pl

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologia:

Niedowidzącym pomagać będą cyber-okulary Testy prenatalne - ratunek czy przekleństwo? Czy POChP przestanie być chorobą nieuleczalną? Życie bez pulsu? - naukowcy sprawili, że to możliwe Co się dzieje w mózgu, kiedy tracimy przytomność? Magnetyzm zamiast aspiryny? Elektrody pomagają odzyskać zdolność ruchu Dwadzieścia jednostek krwi z jednej - prace nad sztuczną krwią trwają Project Lifesaver - bransoletka ratująca życie Komputer, który sam wzywa pomoc Morfologia z... płyty CD Test na ojcostwo dostępny już w aptekach Jest szansa na sztuczną siatkówkę... z plastiku Nowoczesny laser do błyskawicznej korekcji wzroku Badanie oddechu umożliwi diagnozę Odzyskać wzrok dzięki implantowi Kraków: naukowcy będą hodować komóki skóry Genetyka: jak wykryć raka zanim się pojawi? Inżynieria genetyczna może poprawić nasze IQ Koniec dializ? - opracowano wszczepialną sztuczną nerkę Krakowcy naukowcy opracowali super-wytrzymałe implanty Enzymem w zakażenia szpitalnym gronkowcem GMO wymyka się spod kontroli Palący papierosy robot pomoże w badaniach