Geny a długość życia mężczyzn

Naukowcy prawdopodobnie odkryli, dlaczego kobiety żyją dłużej od mężczyzn. Jak się okazuje, wszystko sprowadza się do genów.

W Wielkiej Brytanii kobiety żyją około 4 lata dłużej niż mężczyźni. Przeciętna Brytyjka urodzona w dzisiejszych czasach dożyje, jak się szacuje, 81. roku życia, natomiast mężczyzna tylko 77 lat.

Jak dotąd sądzono, iż ta różnica jest spowodowana niższym wskaźnikiem nowotworów u płci pięknej, zdrowszym trybem życia, bezpieczniejszą pracą oraz faktem, że kobiety prędzej niż mężczyźni skontaktuję się ze swoim lekarzem rodzinnym w razie jakichkolwiek problemów zdrowotnych.

Jednakże, nowe badania w tym zakresie sugerują, iż wspomniana dysproporcja może mieć znacznie bardziej fundamentalne podłoże, niżeli styl życia i ogólne zdrowie – czynnikiem skracającym męskie życie mogą być geny.

Jak twierdzą naukowcy, mężczyźni ewoluowali i stali się więksi, by móc wywalczyć sobie prawo do kobiety i posiadania z nią potomstwa. To z kolei skróciło czas ich życia, gdyż zużywają przez to więcej energii, narażają się na niebezpieczne sytuacje i stres.

Kobiety natomiast są mniejsze i lżejsze, więcej energii poświęcają na wydanie na świat potomstwa, a potem na jego wychowaniu, a to znaczy, że nie muszą poświęcać jak mężczyźni długości swego życia.

Według dokumentacji medycznej, najstarszą kobietą w historii była Francuzka Jeanne Calment, która dożyła 122 lat, a najstarszym mężczyzną był Christian Mortensen, który zmarł w wieku 115 lat.

By dowieść, że różnice w długości życia obu płci mają podłoże genetyczne, naukowcy z Japonii stworzyli myszy, używając tylko żeńskiego materiału genetycznego, a zatem potomstwo z nich narodzone miało dwie matki i żadnego ojca.

Zobacz również: Jak pozbyć się kataru?

Myszy te żyły o jedną trzecią dłużej, niż zwykli przedstawiciele tego gatunku, którzy posiadali matkę i ojca.

Powyższe odkrycie, dostarcza dowodów na to, że geny w męskiej spermie mogą mieć niekorzystny wpływ na długość życia.

Myszy laboratoryjne stworzone tylko z żeńskiego materiału genetycznego, przy zastosowaniu skomplikowanych metod, żyły o 186 dni dłużej niż zwykłe tego rodzaju gryzonie.
Badanie przeprowadzili prof. Tomohiro Kono z Tokyo University of Agriculture oraz dr Manabu Kawahara z Saga University.

Jak powiedział prof. Kono: Już od jakiegoś czasu wiemy, że kobiety przeważnie żyją dłużej niż mężczyźni, oraz że ta różnica występuje także u innych gatunków ssaków. Jednakże przyczyny tej różnicy były niejasne, a w szczególności to, czy długość życia u ssaków była kontrolowana przez skład genów tylko jednego z rodziców, czy też obu z nich.

Badacze dodatkowo odkryli, iż myszy z dwiema matkami były znacznie mniejsze i lżejsze od tych zwykłych, miały także lepszy układ odpornościowy z większą ilością białych krwinek.

Badanie opublikowano w czasopiśmie „Human Reproduction”.

Źródło: abcZdrowie.pl

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów Mikroudary mózgu mogą zwiększać ryzyko zawału serca Samodestrukcja komórek raka piersi Naukowcy uderzą w nowotwory... diamentami Męska płodność zależna od stanu... kości Osoby wielojęzyczne mają lepszą pamięć Wiadomo już, skąd pochodzi agresja Witamina D niezbędna do rozwoju i utrzymania sprawności płuc Odnaleziono nowy marker zawału serca Dotyk matki jest bardzo ważny dla wcześniaka Koniec problemów z łysieniem...? Głos matki aktywuje naukę języka u dziecka Kolejny wzmacniacz pamięci - odnaleziony Trwają prace nad wczesnym testem wykrywającym chorobę Alzheimera Nowatorskie badania: komórki macierzyste zregenerują serce?