Geny a długość życia mężczyzn
MAGDALENA SIEŃKO • dawno temu
Naukowcy prawdopodobnie odkryli, dlaczego kobiety żyją dłużej od mężczyzn. Jak się okazuje, wszystko sprowadza się do genów.
W Wielkiej Brytanii kobiety żyją około 4 lata dłużej niż mężczyźni. Przeciętna Brytyjka urodzona w dzisiejszych czasach dożyje, jak się szacuje, 81. roku życia, natomiast mężczyzna tylko 77 lat.
Jak dotąd sądzono, iż ta różnica jest spowodowana niższym wskaźnikiem nowotworów u płci pięknej, zdrowszym trybem życia, bezpieczniejszą pracą oraz faktem, że kobiety prędzej niż mężczyźni skontaktuję się ze swoim lekarzem rodzinnym w razie jakichkolwiek problemów zdrowotnych.
Jednakże, nowe badania w tym zakresie sugerują, iż wspomniana dysproporcja może mieć znacznie bardziej fundamentalne podłoże, niżeli styl życia i ogólne zdrowie – czynnikiem skracającym męskie życie mogą być geny.
Zobacz również: Dlaczego warto mierzyć ciśnienie?
Jak twierdzą naukowcy, mężczyźni ewoluowali i stali się więksi, by móc wywalczyć sobie prawo do kobiety i posiadania z nią potomstwa. To z kolei skróciło czas ich życia, gdyż zużywają przez to więcej energii, narażają się na niebezpieczne sytuacje i stres.
Kobiety natomiast są mniejsze i lżejsze, więcej energii poświęcają na wydanie na świat potomstwa, a potem na jego wychowaniu, a to znaczy, że nie muszą poświęcać jak mężczyźni długości swego życia.
Według dokumentacji medycznej, najstarszą kobietą w historii była Francuzka Jeanne Calment, która dożyła 122 lat, a najstarszym mężczyzną był Christian Mortensen, który zmarł w wieku 115 lat.
By dowieść, że różnice w długości życia obu płci mają podłoże genetyczne, naukowcy z Japonii stworzyli myszy, używając tylko żeńskiego materiału genetycznego, a zatem potomstwo z nich narodzone miało dwie matki i żadnego ojca.
Myszy te żyły o jedną trzecią dłużej, niż zwykli przedstawiciele tego gatunku, którzy posiadali matkę i ojca.
Powyższe odkrycie, dostarcza dowodów na to, że geny w męskiej spermie mogą mieć niekorzystny wpływ na długość życia.
Myszy laboratoryjne stworzone tylko z żeńskiego materiału genetycznego, przy zastosowaniu skomplikowanych metod, żyły o 186 dni dłużej niż zwykłe tego rodzaju gryzonie.
Badanie przeprowadzili prof. Tomohiro Kono z Tokyo University of Agriculture oraz dr Manabu Kawahara z Saga University.
Jak powiedział prof. Kono: Już od jakiegoś czasu wiemy, że kobiety przeważnie żyją dłużej niż mężczyźni, oraz że ta różnica występuje także u innych gatunków ssaków. Jednakże przyczyny tej różnicy były niejasne, a w szczególności to, czy długość życia u ssaków była kontrolowana przez skład genów tylko jednego z rodziców, czy też obu z nich.
Badacze dodatkowo odkryli, iż myszy z dwiema matkami były znacznie mniejsze i lżejsze od tych zwykłych, miały także lepszy układ odpornościowy z większą ilością białych krwinek.
Badanie opublikowano w czasopiśmie „Human Reproduction”.
Źródło: abcZdrowie.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze